Hidrolik makinelerde ara kanatçık dizaynı ve ara kanatçıklı çark kullanımının performasa etkisinin analizi
Design of splitter blades in hydraulic machinery and the analysis of usage of splitter blades on performance effects
- Tez No: 184132
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
HİDROLİK MAKİNELERDE ARA KANATÇIK DİZAYNI VE ARAKANATÇIKLI ÇARK KULLANIMININ PERFORMANSA ETKİSİNİNANALİZİBURAK ERKENÖZETDünyanın dört bir yanında çok çeşitli sanayi kollarında Türbinler, Santrifüj Pompalarbir çok mühendislik uygulaması ile insanlığa hizmet etmektedir. Teknolojinin sürekligelişimi sonucunda, bu makinelerin performanslarını artırmak da mühendisler içinbirincil hedef olmuştur.Bu amaçla bu makinelerde kullanılan ara kanatçıkların önemi büyüktür. Bu çalışmadabu makinelerdeki ara kanatçık uygulamaları ve bu uygulamalar sonucunda ne gibidurumların gözlendiği incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Ana kanat, ara kanatçık, türbin, çark, stator, kanat
Özet (Çeviri)
DESIGN OF SPLITTER BLADES IN HYDRAULIC MACHINERY AND THEANALYSIS OF USAGE OF SPLITTER BLADES ON PERFORMANCE EFFECTSBURAK ERKENSUMMARYTurbomachines and Centrifugal Impellers are helping humanity with a lot ofengineering applications all over the world. Technology is growing and developing rapidlyand continuously, so increasing the efficiency of these machines becomes the top aim forthe enginners by far.With this purpose, splitter blades are using often in these machines, and their usage isvery important. In this study, we are going to observe the splitter blades applications andtheir effects on the performances of these machines.Keywords : Main blades, splitter blades, turbomachines, impeller, stator, blade.