Yerli yapım bir traktörde hidrolik sistemdeki enerji kayıpları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 56237
  2. Yazar: NASER ALJUNAİDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KEÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı,traktörlerin hidrolik sistemleri inceleyerek basınç kayıpların nerde ve hangi elemanlerde meydana geldiğini saptamaktır. Daha sonra bu basınç kayıpları güce çevirip yakıt birimine çevirmektir. Yöntem olarak kullandığımız ve çeşitli literatürlerden alınan bilgilerin ve denklamlarm yardımıyla C** dilinde yapılan bilgisayar programı bir yerli yapım bir traktör (Türk-Fiat 80-66 traktörün) üzerinde uygulama yapılmıştır. Bu uygulamanın sonucunda,traktör motorunun devir hızı arttıkça,kayıplann artmasını görülmektedir.Dolayısıyla sistemdeki sızmaların önlerımesinin önemi ortaya çıkmıştır. Ayrıca yağın sıcaklığı düştükçe kayıpların artmasını görülmektedir. Tarım traktörlerinin hidrolik sistemlerindeki meydana gelen enerji Ele alman traktörün hidrolik sistemi iki bölümde' araştırılmıştır. Birinci bölüm traktörün kaldırma mekanizmasının hidrolik sistemi, ikinci bölümde traktörün dümenleme hidrolik sistemidir. Ayrıca her bölümün çalışma durumu ve nötr durumu ayrı ayrı incelenmiştir Traktörle ilgili tüm bilgileri bilgisayar programına girildikten sonra elde edilen sonuçlar her bir durum için tablo ve grafik halinde verilmiştir. Kayıpları azaltmak için iki yoldan gidilebilir. Birinci yol, hidrolik sistemde kullanılan firings ve kompinantlan çok iyi bir şekilde seçip kullanılması lazım. İkinci yol ise, araştırmanın sonuçlarında verilmiş olan tablo ve grafiklere bakılırsa, traktöre uygun makina ve uygun traktör-alet kombinasyonu kullanmak suretiyle kayıplar en az düzeye indirebilir. Ayrıca son zamanlarda çok tercih edilen yük algılama sistemi kullanmak suretiyle enerji kayıpları en az düzeye inebilmektedir. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this work is to research the pressure losses and in which components is taking place of tractors hydraulic systems. After that changing the pressure losses to power losses in order to find the losses by fuel unit. As a method of this study we use all of knowledges and relationships or equations has been found from different references in making a computer programby language called C**. We appleid this program at a tractor called Turk-Fiat 80-66. The result of this application is that as the speed of the motor is increasing the losses also are increasing. From that the importance of leakage can be understand. And also the oil temperature has a big importance of reducing or increasing the energy losses as the oil teperature is low down,the energ losses are very high. The hydraulic system has been researched in two separated sections. The first one is hydraulic lift and the second one is the hydraulic system of streeing. In edition, every section has been studied in working and neutral conditions. After giving the input data of the hydraulic system to computer the resalts has been given in tables and grafics. There ar two ways in order to reduce the energy losses. One of them is chosing and appling the hydraulic fittings and components effectively. The second way is that, by having a look at the tables and grafics of the results it will be find that chosing the right or the suitable machine and made the suitable correspondence between tractor and machine. Using the most recent hydraulic system called load sensing system according to reduce the energy losses will be the convenient system. 72