1950-1970 arası süreçte sosyal yaşam ve iç mekanın değişenleri
Social life and transformations in interior spaces between 1950 and 1970
- Tez No: 184162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Mimarlık, Tarih, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, History, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZETYaşam biçimleri, toplumun alışkanlıkları ve gelenekleri doğrultusunda şekillenenkültürel yapının bir göstergesidir. Toplumsal değişimin en belirgin ortaya çıktığı yer,ailenin günlük yaşamı ve ev kullanım biçimleri olarak değerlendirilebilir. Yaşananev, onu yaşanır kılan mobilyalarıyla birlikte ailenin kimliğinin ve toplumsalstatüsünün sembolüdür.Mekânı ve mobilyayı kullanım alışkanlıklarına göre aileler, en belirgin farklılaşmanoktalarına göre iki başlık altında irdelenebilir. Sahip oldukları aile geçmişlerinedayanan rafine kültürün bir ifadesi olarak gördükleri kültürel varlıklarınımodernleşme programlarının içinde de korumaya devam eden gelenekçi aileler vekarşılarında gelenekçi ailenin aristokrasi temelli kurallarının karşısına çağdaşlaşmayıve rahatı yerleştirmiş yenilikçi aileler yer almaktadır. Gelenekçi ve yenilikçi ailelerarasındaki mekânı ve mobilyayı kullanış biçimlerinde ki farklılaşma, düşünceyapılarında olduğu kadar birbirlerinden ayrı değildir. Her iki aile yapısında da benzeryapısal değişimler ya da süreklilik gösteren tavırlar olsa da temelde düşünceyapısından kaynaklanan farklılaşmalar göze çarpmaktadır.Yürütülen araştırmanın amacı da farklı aile yapılarından gelen bireylerin ev içigündelik yaşamlarına ait anlatılarda yer verdikleri öykülerin üzerinden ev içimekânın ve mobilyalarının değişenlerini saptamaktır.III
Özet (Çeviri)
SUMMARYLife style is took on shape with society?s habits and traditions. The most importantplaces of community improvement are family daily life and house using style. Houseand its? furniture are the symbols of family?s identity and social statue.Families can seperated two styles according to differences between their habits ofspace usage and furniture usage. The former is old-line family which protects theircultures in the program of progress. The latter is innovative family which considersmodernization and comfort. The space and furniture using style of old-line andinnovative families are similar in spite of the differences between their ideas.The main purpose of this research is the determination of space and furniturevariables between two family styles by analyzing the story of people who belong toold-line or innovative families.IV