Isparta Eğirdir Yeşil Ada'nın incelenmesi, günümüz koşullarında değerlendirilmesi
Examination of Isparta Eğirdir Green Island, evaluation in our days condition
- Tez No: 184188
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY ÇOBANCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZETBu tezin amacı Isparta li'nin Eğirdir lçesininin mahallesi olan Yeşil (Nis) Ada'nınayrıntılı olarak incelenmesi, Türkiye Kırsal Mimarlık Envanter tespitlerinin yapılması,korunması ve gelecek kuşaklara kültür mirasımızın aktarılabilmesi için çözüm önerilerigetirmektir. Tez dört bölümden oluşmaktadır.I Bölümde; Isparta, Eğirdir'in mahallesi olan Yeşil (Nis) Ada'nın fiziksel özellikleriincelenmiş; çevrenin sosyal, ekonomik ve demografik yapısı ortaya konmuştur.II. Bölümde; Isparta, Eğirdir'in mahallesi olan Yeşil (Nis) Ada'nın tarihsel özellikleri,çevrenin tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ve bunların etkileri ortaya konulmuştur.III. Bölümde; Eğirdir'de korunması gereken değerler ortaya konulmuş, Yeşil (Nis) Adayerleşim dokusunun fiziksel yapısı değerlendirilmiş, yapılan analiz çalışmalarısunulmuştur. Yeşil (Nis) Ada'sının mekansal yapısı ve mekansal özellikleri, gelenekselkonutlara ilişkin mimari inceleme, mevcut yapıların durumları, bahçe-konut-yolilişkisi, inşaat tekniği ve malzemesi, planlama ilkeleri ve plan tipleri, planlamaelemanları, cephe tipleri açısından çözümlemesi yapılmıştır. Hemen ardından mevcutgeleneksel konutların Türkiye Kırsal Mimarlık Envanter çalışmaları ortaya konmuştur.IV. Bölümde; Sonuç olarak ,ülkemiz açısından koruma sorunları doğrultusunda, Yeşil(Nis) Ada'sının geleneksel yerleşim dokusunun korunması için yapılacak çalışmalar veçözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAim of the thesis is the detailed examination of the Yeşil (Nis) Island Town in EğridirProvince of Isparta, make detarmination of Turkey Rural Inventory, conserve and makesolutions for transmiting our culturel heritage to next generations. The thesis consists offour sections.In section I, The physical features of the Yeşil (Nis) Island, have been examinated andsocial, economic, demographic features of the environment of Eğridir have beendemonstrated.In section II, the historic features and development of the Yeşil (Nis) Island of EğridirProvince of Isparta and effects of these have been demostrated in historic process.In section III, precious of Eğridir thats should be taken under conservation have beenmanifested and physical structure of Yeşil (Nis) Island have been estimated. Result ofanalysis thats are maked in the thesis process, have been showed. The perspective ofspatial structure, features, architectural survey of traditional houses, condition ofbuilding, relationship of garden-house-way, technics and materyal of construction, Plantipes and elements analysis have been produced. After that Turkey Rural ArchitectureInvantory studies of existing traditional houses have been explained.In section IV, finally in the direction of our countries conservation problems practicesand solutions have been manifested, for protecting the texture of traditional settlementof Yeşil (Nis) Island.