Ekoloji-iç mimarlık ilişkisi ve eko-ev
Ecology and interior architecture connection and eco-house
- Tez No: 184197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETTükenen doğal kaynaklar, hava kirliliği, çağımızın giderek yapaylaşan yaşam biçimi,dünyamızı ve hayatımızı tehdit etmektedir. Doğayı bu denli bozduktan sonra,insanoğlunun geri dönüş yaparak teknolojiyi doğal yaşam için kullanması umuduhala var. Ekolojik düzene geçiş insanoğlunu özüne döndürecektir. Daha basit gibigörünmesine rağmen çok daha konforlu ve aynı zamanda ekosisteme uygun olduğuiçin, bir o kadar da sağlıklı bir yaşam biçimi sağlayacaktır.Dünyanın ekosistemi bozulmaya başladığında sonuç kaçınılmazdır: Yokoluş... Buhastalık ve yokoluşu önlemek için alabileceğimiz tek önlem, ekolojik yaşamageçistir. Ekolojik yaşama geçerken her alanda olduğu gibi yaşadığımız yeri vekullandığımız gereçleri de bu çizgide tutmaya özen göstermeliyiz. Doğalmalzemeler, doğayla dost yerleşim, mekan ve eşyalar, doğal kaynaklarızorlamayacak şekilde yapılan tasarımlar... Bunların hepsi bir bütün oluşturupdünyayı çok geç kalmadan tekrar hayata döndürmemizde bizlere bir şans dahatanıyacaktır.Birinci bölümde ekoloji ve mimari ile ilişkisi belirtilirken, bunun dünya için önemide vurgulanmaktadır.kinci bölümde doğal yoldan elde edilebilecek olan enerji ve bunları sağlayacakenerji kaynakları ve bu enerji sistemlerinin iç mekan tasarımında uygulamayöntemleri anlatılmaktadır.Üçüncü bölümde ise ekolojik yaşam ve yaşam birimleri, toplu halde ekolojik yaşamve yerleşim birimleri hakkında bilgi verilmekte, mobilya ve mimari alanındakullanılan ekolojik malzemeler tanıtılmakta ve tasarımlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe running out natural resources, air pollution, the life style that is becoming moreand more artificial day by day, is a threat for the world and our lives. After all thisdestruction of natural living, there is still hope for mankind to turn back and usetechnology for saving the natural life. Getting back to the ecological order, will helpmankind to get back to his essence. Though it seems simpler, it will be morecomfortable and for the reason that it will be appropirate for the ecosystem as wellas it will be much healthier.Demolishing the ecosystem of our world and running out of natural resources, bringsus to one and only point; extinction. The only way to prevent this sickness anddestruction is to transition to ecological living. Through this process to ecologicalliving we have to care on every small point as well as; choosing the materials thatwe use in our daily life and the place that we live in as in all parts of the eco-living.Natural materials, nature friendly spaces and objects, `designs? that are made withcare, not forcing the natural resources⦠All of these topics will get together for us tohelp mother earth to come back to life again.In the first chapter, the relation between ecology and architecture and the importanceof ecology for the world is emphasized.In the second chapter, energy that can be produced by means of natural ways andnatural resources that can obtain these, are explained. The methods that these energysources can be applied within interiors are given.And in the third chapter, there are informations, explanations and examples ofecological living and ecolcogical living units and communal living areas as well asnatural materials that are used in ecological architecture and designs are beingpresented.