Mikobakterilerin tanısı için klinik örneklerin dekontaminasyon ve konsantrasyonunda modifiye petroff ile NaOH+N-asetil L-sistein yöntemi temel alınarak hazırlanmış bir kitin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of two methods: Modified petroff and NaOH+N-acetyl L-cystein method for decontamination and homogeneity of clinical specimens of Mycobacterium spp.
  1. Tez No: 184248
  2. Yazar: İLKAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ivÖZETBu tez çalışmasında Sağlık Bakanlığı Süreyyapaşa Göğüs Kalp ve DamarHastalıkları Eğitim ve Araştırma hastanesi Bakteriyoloji Laboratuarı'ndakullanılmakta olan modifiye Petroff örnek işleme yöntemi ile NaOH + N-Asetil L-Sistein (NaOH + NALC) yöntemi temel alınarak hazırlanmış bir dekontaminasyonve konsantrasyon kitinin (Mycoprosafe-Salubris) etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Heriki yöntemle hazırlanan örneklerde mikobakterilerin mikroskopla ve kültürlesaptanmasındaki fark, kültür için hazırlanmış örneğin uygun pH'da olup olmadığı,kültürlerdeki kontaminasyon oranı, uygulamadaki kolaylıklar ve zorluklarkarşılaştırılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre Toplam 200 olgu üzerinde yapılan çalışmadamodifiye Petroff örnek işleme yönteminde pH ölçümleri 7,01 ile 12,50 arasındadeğişmekte olup ortalama 9,63±1,49; NaOH + N-Asetil L-Sistein (NaOH + NALC)yöntemi temel alınarak hazırlanmış bir dekontaminasyon ve konsantrasyon kiti(Mycoprosafe) ile işleme yöntemindeki pH ölçümleri ise 7,07 ile 10,30 arasındadeğişmekte olup ortalama 7,82±0,52'dir.. Modifiye Petroff yöntemi ile işlenip,Löwenstein Jensen besiyerinde üreme olan olgularda üreme günleri 5 ile 42 günarasında değişmekte olup ortalama 20,54±7,42 gün; Mycoprosafe ile işlenmişolgularda ise 5 ile 38 gün arasında değişmekte olup ortalama 18,31±6,20 gündür.Doğrudan mikroskopla incelemede örneklerin %26'sı pozitif, % 74'ü negatifsaptanmıştır. Modifiye Petroff işleme yöntemi sonrası mikroskopla incelemedeörneklerin % 27,5'i pozitif, % 72,5'i negatif saptanmıştır. Mycoprosafe kiti ile işlemesonrası mikroskopla incelemede örneklerin %30'u pozitif, % 70'i negatifsaptanmıştır. Modifiye Petroff yöntemi ile işlenen olgularda, Löwenstein Jensenkültür besiyerinde örneklerin %62,0'ında kültür sonucu negatif, %29,0'ında kültürsonucu pozitif ve % 9,0 oranında kültür kontaminasyonu saptanmıştır. Mycoprosafekiti ile işlenen örneklerin ise %57,0'sinde kültür sonucu negatif; %34,5'inde kültürsonucu pozitif ve % 8,5'inde kültür kontaminasyonu saptanmıştır.vModifiye Petroff işleme yöntemi ile işlenen olguların kültür sonuçlarına göre,Modifiye Petroff işleme yöntemi sonrası mikroskopla incelemenindeğerlendirilmesinde; Duyarlılık (%77,4), Özgüllük (%84,6), Pozitif Kestirim Değeri(%89,8), Negatif Kestrim Değeri (%97,6) saptanmıştırMycoprosafe kiti kullanılan işleme yönteminde olguların kültür sonuçlarınagöre Mycoprosafe kiti ile işleme yöntemi sonrası mikroskopla incelemenindeğerlendirilmesinde; Duyarlılık (% 84,5), Özgüllük (%86,3), Pozitif KestirimDeğeri (%91,9), Negatif Kestirim Değeri (%97,5) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
viSUMMARYThis thesis study was under taken at the Ministry of Health SüreyyapaşaRespiratory Research Hospital Bacteriology Laboratory . The two methods comparedare the modified Petroff (uses homogeneous and decontamination method) methodand the Mycoprosafe-Salubris kit which uses NaOH + N-Asetil L-Cystein (NaOH +NALC) method as its basis for decontamination and concentration. Using bothmethod to prepare the samples, the variation of the mycobacteria in culture andmicroscope; prepared sample for culture medium , what is its pH value, if it hasappropriate pH value or not, contamination percentage in the cultures,ease ordifficulty of the treatment were all studied.There was a total of 200 specimens used in the research study. The pH valuesobtained using the modified Petroff method was a range from 7.01 to 12.50 with anaverage value of 9,63±1,49. The pH values using the Mycoprosafe kit was a rangefrom 7.07 to 10.30 with an average value of 7.82±0.52. Löwenstein Jensen culturemedium that has been homogenized and decontaminated with modified Petroffmethod had Mycobacteria that reproduce in a time of 5 to 42 days, averaging20.54±7.42 day. Culture medium that has been treated with Mycoprosafe kit hadMycobacteria that reproduce in 5to 38 time period, average of 18,31±6,20 days.Directly studying the specimens with a microscope, the results were 26 % positive(ARB positive), 74 % negative (ARB negative). Once treated with modified Petroff,the microscopic specimen results were 27.5 % positive and 72.5 % negative. UsingMycoprosafe kit for treatment, the microscopic results of the specimens were 30%positive and 70% negative. Löwenstein Jensen cultures that were treated withmodified Petroff and then samples grown showed 62% culture results negative and29% culture results positive and 9% culture contamination. Culture treated withMycoprosafe kit then used with the samples showed 57% culture results as negative,34.5% culture results as positive and 8.5% culture contamination.Samples that were obtained using modified Petroff method and according totheir culture results, after modified Petroff method was used, the microscopicviiobservations were as follows; sensitivity 77.4 %, specifity 84.6 %, positive predictivevalue 89.8 %, negative predictive value 97.6 %.Samples that were obtained using Mycoprosafe kit and according to theirculture results, once Mycoprosafe kit was used then the microscopic observationwere as follows; sensitivity 84.5 %, specifity 86.3 %, positive predictive value 91.9%, negative predictive value 97.5 %.