Antibiyotiklerin Legionella pneumophila suşlarına karşı In vitro etkilerinin araştırılması
In vitro activities of antibiotics against Legionella pneumophila
  1. Tez No: 184273
  2. Yazar: AYŞE SEHER BİRTEKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞIN ÇOTUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETANTİBİYOTİKLERİN LEGIONELLA PNEUMOPHILA SUŞLARINA KARŞI INVITRO ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASILegionella pneumophila doğal su kaynakları ve özellikle okul, hastane, otel gibi büyükbinaların su sistemlerinde yerleşerek, sistemin dışarı açılan musluk, duş başlığı gibi uçnoktalarından etrafa yayılan kontamine su damlacıklarının solunması ile insanlarabulaşan bir bakteridir. Özellikle yaşlı, günde bir paketi geçen sigara kullanımı ve alkolbağımlılığı olan ya da bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda önemli bir akciğerinfeksiyonu olan lejyoner hastalığına neden olurlar. Lejyoner hastalığı grip ve zatürregibi geliştiğinden, hastalığın tanısında meydana gelen gecikmeler nedeniyle tedavidebaşarı ancak etkili bir antibiyotiğin uygulanması ile elde edilmektedir. Bu çalışmadaeritromisin, azitromisin, siprofloksasin, ofloksasin, levofloksasin, doksisiklin verifampisinin çevresel örneklerden izole edilen L. pneumophila suşlarına karşı in vitroetkileri araştırılmıştır. Çevresel örneklerden izole edilen 50 L. pneumophila suşunun %32'si L. pneumophila serogrup 1, % 68'i L. pneumophila serogrup 2-14 olaraksaptanmıştır. L pneumophila suşlarının su sisteminde izole edildikleri bölgeler, soğutmakulesi (% 12), soğuk su deposu (% 4), sıcak su deposu (% 24), sıcak su musluğu (% 34)ve sıcak su duş başlığı (% 26) olarak belirlenmiştir. İzole edilen 50 L. pneumophilasuşuna karşı antibiyotiklerin minumum inhibitör ve bakterisidal konsantrasyonları(MİK ve MBK) mikrodilüsyon yöntemiyle araştırılmış, MİK değerleri esas alınarak,suşlardan % 86'sının eritromisine, % 94'ünün azitromisin ve doksisikline, % 98'ininsiprofloksasine, ofloksasine ve rifampisine, % 100'ünün levofloksasine duyarlı olduğusaptanmıştır. Levofloksasin ve ofloksasinin çalışmamızda incelenen L. pneumophilasuşlarına karşı etkili oluşları ve suşlardan hiçbirinde direncin gözlenmemesi, buantibiyotiklerin L. pneumophila'nın neden olduğu infeksiyonların tedavisinde tekbaşlarına güvenle kullanılabileceklerini göstermektedir. Siprofloksasin, ofloksasin,levofloksasin L. pneumophila suşlarına karşı elde edilen MBK50 ve MBK90 değerlerinin,saptanan MİK50 ve MİK90 değerlerine yakın konsantrasyonlarda olduğu gözlenmiştir.Özellikle ofloksasin ve levofloksasinin suşların yarısını MİK değerine eşitkonsantrasyonda öldürmüş olmaları bakterisidal aktivitenin gerektiği L. pneumophilainfeksiyonlarının tedavisinde seçilebilir antibiyotikler olduğunu göstermektedirvii
Özet (Çeviri)
SUMMARYIN VITRO ACTIVITIES OF ANTIBIOTICS AGAINST LEGIONELLAPNEUMOPHILALegionella pneumophila is a bacteria that settles on the plumbing systems of the largebuildings such as school, hospital, hotel and spreads to humans by the respiration of thecontamined water drops that goes out from the outsources of the plumbing system suchas taps and shower heads. They cause legionnaires? disease which is an important lunginfection on old patients that smoke more than a pack of cigarettes a day and areaddicted to alcohol or those whose immunity system have been pressurized. Aslegionnaires? disease develops like flu and pneumonia, success of the cure can only beobtained by the use of a strong antibiotic because of the delays with the diagnosis of thedisease. In this study, in vitro activities of erythromycin, azithromycin, ciprofloxacin,ofloxacin, levofloxacin, doxycycline and rifampicin against L. pneumophila strainsisolated from environmental samples have been studied. Out of 50 L. pneumophilastrains isolated from environmental samples, 32 % have been identified as L.pneumophila serogroup 1, 68 % as L. pneumophila serogroup 2-14. Regions where L.pneumophila strains are isolated on the plumbing system are determined as coolingtower (12 %), cool water storage (4 %) hot water storage (24 %), hot water tap (34 %),and hot water shower head (26 %). The minimum inhibitory and bactericidalconcentrations (MIC and MBC) of antibiotics against 50 isolated L. pneumophilaantibiotics were determined by microbroth dilution technique, 86 % of the strains havebeen found to be sensitive to erythromycin, 94 % to azithromycin, 98 % tociprofloxacin, ofloxacin, and rifampicin and 100 % to levofloxacin. Success oflevofloxacin and ofloxacin against L. pneumophila strains that have been studied duringour study and that no resistance have been observed with the strains, shows us that theseantibiotics can be used safely during the treatment of the infections caused by L.pneumophila. MBC50 and MBC90 values of ciprofloxacin, ofloxacin, levofloksasin thathave been obtained against L. pneumophila strains have similar concentrations with theMIC50 and MIC90 values determined. The fact that ofloksasin and levofloxacin havekilled half of the strains at the equal concentration with MIC value shows that they canbe preferable antibiotics during the treatment of L. pneumophila infections wherebactericidal activity is needed.viii