Isparta ve yöresinde üretilen ev yapımı tarhanaların mikrobiyolojik ve teknolojik özellikleri
Microbiological and technological properties of home made tarhanas made in Isparta-region
- Tez No: 184292
- Danışmanlar: PROF.DR. SAMİ ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ivÖZETBu çalışmada, Isparta ve yöresinden toplanan 27 adet ev yapımı tarhana, araştırmamateryali olarak kullanılmıştır. Bu örneklerin 23 adedi un tarhanası, 4 adedi göcetarhanasıdır. Bütün tarhanaların mikrobiyolojik muayenesi ve kimyasal analizleriyapılmıştır.Tarhanaların, pH'ı 3.61-4.86 değerleri arasında; asitliği % 4.91-36.62; nemi % 8.46-15.38; külü % 1.63-13.19; HCl'de çözünmeyen külü % 0.027-0.198; proteini %12.79-21.58; tuzu % 1.29-12.43 ve yağı % 1.35-7.90 değerleri arasındabulunmuştur.Tarhanalarda toplam bakteri sayım sonuçları 1.4Ã103-2.1Ã107 kob/g kurumadde;laktik asit bakterileri sayım sonuçları
Özet (Çeviri)
vABSTRACTIn this study, 27 home-made tarhana samples were collected in Isparta region/Turkeyand investigated. The 23 samples were flour tarhana and the 4 samples were göcetarhana. Microbiological counts and chemical analysis of all tarhana samples weredeterminated.The pH values of samples ranged from 3.61 to 4.86 ; acidities were between 4.91-36.62 % ; moisture contents were 8.46-15.38 % ; ash contents were between 1.63-13.19 % ; HCl insoluble ash results were between 0.027-0.198 % ; protein contentswere between 12.79-21.58 % ; salt contents were between 1.29-12.43 % and fatcontents were between 1.35-7.90.In the tarhana samples, total bacterial counts were 1.4Ã103-2.1Ã107 cfu/g dry basis ;lactic acid bacteria counts were