Isparta kent merkezinin zemin büyütmelerinin mikrotremor yatay/düşey (H/V) tekniği ile belirlenmesi ve deprem tehlikesi
Determination of site response with microtremor horizantal/vertical (H/V) technique and earthquake hazard assessment of Isparta city center
- Tez No: 184317
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VELİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
iiiÖZETÜlkemizde depremlerde meydana gelen a ır kayıpların ana nedenlerinden biride depremtehlikesi yüksek, zayıf zeminler üzerinde plansız ve çarpık kentle me sürecidir. Buçalı maya konu olan Isparta ili de çevresindeki aktif fay ku aklarının tehdidi altında olanbu riskli yerle melerden biridir. Isparta ilinin kentsel risk de erlendirmesine altlıkolu turacak sismik tehlike analizi ve yer etkisini belirleme çalı malarının yapılmasınaihtiyaç duyulmaktadır.Çalı manın ilk bölümünde probabilistik tehlike analiz yöntemi kullanılarak çe itlisüreler ve a ılma ihtimalleri için Isparta ilinin deprem tehlike haritaları olu turulmu tur.Isparta kent merkezinde ana kayada, 475 yıl dönü periyotlu (50 yıl ve %10 a ılmaihtimal) deprem için 0.42 g'lik bir ivme de eri hesaplanmı tır.kinci bölümde yer etkisini belirleme çalı maları için önemli olan iki parametre, zeminhakim periyodu ve büyütme oranları saptanmı tır. Verilerin analizinde, uygulama vede erlendirme kolaylı ı ile sayısal do rulu u ispatlanmı olan Nakamura (1989)spektral oranlar (H/V) tekni i kullanılmı tır. Bölgeyi etkileyebilecek bir depremin etkiliolaca ı frekans de eri ve inceleme alanında deprem etkilerinin göreceli olarakbüyütülece i yerler belirlenerek konturlanmı tır.Isparta ilinin kent merkezinin genelinde yer salınım periyodunun 0.5-0.9 saniye arasındade i ti i belirlenmi tir. Bu de erler kent merkezinde orta yükseklikte bina olaraktanımlanan 5-10 katlı binaların rezonans etkisinde kalabileceklerini göstermektedir. Buperiyot aralı ında ortalama büyütme faktörü 4-4.9 olarak hesaplanmı tır.ANAHTAR KEL MELER: Probabilistik Deprem Tehlikesi, Yer Etkisi, Mikrotremor,Yer Büyütmesi, H/V Spektral Oranlar
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTOne of the main reasons of heavy loss due to catastrophic earthquakes in Turkey is theunplanned urbanization process on earthquake prone areas. Isparta Region (SW ofTurkey) that is main scope of this study is one of the risky urban settlements in Turkeyfor being surrounded by active fault zones. It is needed to perform sesimic hazardanalysis and site effect determination for Isparta City those will act as a base for urbanrisk management initiatives.Within the first stage of this study, by using probabilistic seismic hazard analysisearthquake hazard maps were produced for different time intervals and differentprobabilities of exceedances. For Isparta city center on the bedrock conditions maximummean acceleration calculated for the return period of 475 years to be 0.42g (50 yearsand %10 probability of exceedance).As the second step two important parameters in defining the site effect like dominantperiod and ground amplification ratio have been ascertained. For this purposemicrotremor records were obtained in the city center of Isparta with extensive fieldworks. For the implementation of records numerically proved Nakamura (1989) spectralratio (H/V) was used due to its convenience of application and evaluation. The effectivefrequency periods of possible earthquake in the region and the sites those can relativelyamplify earthquake affect were determined and zoned by using GeographicalInformation Systems (GIS) approach.Due to the results it has ben obtained that ground vibration period for Isparta citychanges between 0.5 and 0.9 seconds. Those results indicate that 5-10 storeyed buildingswhich could be defined as mid-rise buildings might be posed to resonance affect. Forthis period interval average amplification factor has been calculated between 4 and 4.9.KEYWORDS: Probabilistic Earthquake Hazard, Site Effect, Microtremor, GroundAmplification, H/V Spectral Ratios.