Seramik yapıştırma harcında kullanılan agregaların, kimyasal ve mineralojik bileşiminin yapışma mukavemetine etkisi
The effect of chemical and mineralogical composition of aggregates to the adhesive strenght that are used for making tile adhesive mortar
  1. Tez No: 184316
  2. Yazar: EMRULLAH CİHAD IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI TARIK ÖZKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ivÖZETSeramik yapıştırma harçları, yer-duvar seramiği, doğaltaş, vb. malzemelerinbinaların iç ve dış mekanlarının kaplanmasında kullanılmaktadır. Seramik yapıştırmaharçlarının bileşiminde temel olarak ; özel tane boyutunda dolgu, hidrolik bağlayıcıolan çimento, ürün performansını ve işlenebilirliğini arttırıcı kimyasal katkılarbulunmaktadır.Seramik yapıştırma harçlarında dolgu hammaddesi olarak kullanılan agregalar, çokdeğişik doğal ve/veya yapay kaynaklardan elde edilmektedir. Bu sebepten çok farklıkimyasal ve mineralojik bileşimlere sahiptirler.Seramik yapıştırma harçlarından istenen temel özellik, yapışma mukavemeti ve uzunsüreli dayanımdır. Seramik yapıştırma harcının ağırlıkça, %50-75' ini agregaoluşturmaktadır. Agreganın bu miktarda olması elbette harcın özelliklerinietkileyecektir. Agreganın özelliklerini de kimyasal ve mineralojik bileşimibelirleyecektir.Bu çalışmada, Türkiye'de halen seramik yapıştırma harcı üreticisi on büyük firmanınkullanmış olduğu agregalar temin edilmiştir. Kimyasal analizleri ile CIPW normlarıve mikroskop incelemesi ile de mineralojik bileşimleri ve granülometreleri tespitedilmiştir. Yalnızca, on değişik agregadan oluşan, on karışım hazırlanmıştır.Hazırlanan bu on karışımın TS 11140 EN 12004 standardına göre dört değişik şarttayapışma mukavemetleri belirlenmiştir. Elde edilen mukavemet sonuçları ile seramikyapıştırma harcında kullanılacak en uygun kimyasal ve mineralojik bileşimdekiagrega tipi belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Seramik yapıştırma harcı, Yapışma mukavemeti,Agrega, Kimyasal Bileşim, Mineralojik Bileşim.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTThe tile adhesive mortar is used for cladding floors, external and internal walls ofbuildings with ceramic tiles and natural stone tiles. The tile adhesive mortar mainlycement based for hydration and contains of filler in special granule size withchemical additives enhancing the product performance and workability.The aggregates which are used for filling material in making the tile adhesive mortarare obtained from many various sources. For this reason they possess many differentchemical and mineralogical composition.The fundamental requirement of the tile adhesive mortar, is it adherence anddurability. Aggregate make 50-75 % of the adhesive mortar by weight. Theproperties of mortar is affected by the amount of aggregate present on the other handthe chemical and mineralogical composition effects properties of aggregate.In this study, the aggregates are obtained from the top ten firm that produce the tileadhesive mortar in Turkey. CIPW norms which gives the chemical composition areobtained from the chemical analysis of aggregates, also by microscope analysiswhich gives its exact mineral composition and granulometry. Only ten mixtures areprepared from ten different type of aggregates.Dry, wet, hot and freezing-thawing adhesive strength are determined from these tenmixtures. According to TS 11140 EN 12004.The mineral and chemical composition of ideal aggregate type that gives the bestresults are chosen from the adhesive strength test results.KEY WORDS: Tile adhesive mortar, Adhesive strength, Aggregate, Chemicalcomposition, Mineralogical composition.