Akıllı kartlar ile kütüphane otomasyonu
Library application with smart cards
- Tez No: 184333
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ivÖZETAkıllı kart kavramı, kırmık teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, bankacılıkta ve diğersektörlerde kullanılan plastik kartların içerisine kırmık konulması fikri ile ortayaçıkmıştır. Bu sayede 64K ve üzeri seviyesine ulaşan bilgi kapasitesi ve DES, RSAgibi şifreleme algoritmalarını yürütme gücü kart üzerinde taşınabilir bir halegelmiştir.Bellek kartları ve mikroişlemcili kartlar olmak üzere iki çeşit akıllı kart vardır.Bellek kartları, telefon kartı gibi, basit jeton azaltma tarzındaki işlemlerde kullanılankartlardır. Mikroişlemcili kartlar ise esas akıllı kartlardır. Üzerlerinde bellek yanındamikroişlemci de bulunduğundan dolayı, özellikle güvenlik gerektiren, yani işlemgücü gerektiren uygulamalarda kullanılırlar.Akıllı kartlar, iletişim şekillerine göre, kontaklı, kontaksız ve aynı kartta hemkontaklı hem kontaksız olarak bulunabilirler. Kontaklı kartlar direkt olarak kartokuyucusu ile temas etmesi gereken ve üzerinde altın konnektör plakası bulunankartlardır. Özellikle bankacılık, cep telefonu, internet erişimi vb. uygulamalardakullanılırlar. Kontaksız kartlar ise radyo dalgaları ile çalışan kartlar olup, özellikledirekt temasın güç olduğu otobüs bileti, köprü bileti vb. uygulamalarda kullanılırlar.Akıllı kartın üzerinde hem kontaklı hem de kontaksız halde bulunanlara kompozitkartta denir ve daha özel uygulamalarda, sistem operatörleri tarafından kullanılır.Akıllı kartlar üzerlerine birden çok uygulama barındırabilirler. Fakat bu durumdahangi uygulamanın nasıl çalışacağı, hangi kart okuyucunun hangi kartları okuyacağıgibi problemler ortaya çıkmıştır. Bu problemler, ISO'nun (International Organizationfor Standardization) akıllı kartlarla ilgili ISO 78l6 standardı ve EMV, GSM gibitanım özellikleri ile çözümlenmektedir.Bu çalışmayla, akıllı kartların güncel kullanım alanları, güvenliği ve avantajlarıortaya konulmuş, üniversitedeki kullanım alanlarından biri olan kütüphaneden kitapalınıp verilmesi işlenmiştir. Bu uygulama geliştirilerek kampüs kart halinegetirilebilir ve öğrenci, öğretim görevlisi ve personelin kampüs içersinde para,kimlik, anahtar ve kütüphane kartı gibi birden fazla nesne kullanımını sona erdirerektek bir kartta bunu toplamayı başarabilir.ANAHTAR KELİMERLER: Akıllı Kart, Kütüphane uygulaması
Özet (Çeviri)
vABSTRACTA smart card is a card similar to today?s plastic payment card that has a chipembedded in it. By adding a chip to the plastic card, it becomes a smart card with thepower to serve many different applications. Smartcards usually have from 1KB up to64KB memory or even higher. They have been used DES, RSA crypto algorithm.There are two basic kinds of smart cards. First type of card contains a memory card.Memory cards are primarily information storage cards that contain stored valuewhich the user can ?spend? in a pay phone, retail, vending or related transaction.The second type of card is an ?intelligent? smart card that contains a centralprocessing unit that actually has the ability to store and secure information, and?make decision?, as required by card issuer?s specific application needs.According to communication system, smart cards categorized as contacted,contactless or composite type. In contacted cards, memory or processorcommunicates with terminal via metal contacts. Contactless cards communicate overRF signals. Composite cards contain both contacted and contactless technology inone card.The smart cards have the capability of carrying multiple applications such ashealthcare, financial, services, travel, loyalty programs. They communicate by obeysome rules such as ISO standards, EMV and GSM specifications.In this study, smart cards structure, security architecture and today?s applicationshave been studied and university library card application has been applied. Thisstudy can be developed and used as a campus card that will help students andacademic staff to combine multi-equipment in a just one device.KEY WORDS: Smart Card, Library application.