Bilgisayar destekli okul otomasyon sistemi
Computer aided school administration system
- Tez No: 201583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son zamanlarda üzerlerinde yapılan çalısmalar büyük bir hızla artan RFID teknolojisinin uygulama alanlarından bir tanesi de eğitim-öğretim kurumlarındaki öğrenci, öğretmen ve idarecilerin rutin olarak yapmak zorunda oldukları bir takım islemlerini bilgisayar desteği ile otomatik yaptırmayı hedefleyen okul otomasyon sistemleridir. Bu tez kapsamında RFID kart teknolojisi incelenmis ve örnek bir uygulama olarak okul otomasyon sistemi gerçeklestirilmistir. Bu sistem, benzerlerinde olduğu gibi, kisilerin (öğretmen, idareci, hizmetli, ziyaretçi ve özellikle öğrencilerin) kurum bünyesinde, giriste güvenlik denetiminden baslayarak, sınıf kullanımı ve ders devam takiplerini, laboratuar kullanımı ve buraya girise yetkili olup olmadıklarını, kantin, kütüphane kullanımları ve buralar ile ilgili islemlerini, öğrencilerin sınavları, notları ile ilgili bilgileri hızlıca almalarını ve öğretmen-öğrenci arasındaki duyuru iletimini sağlamayı içermektedir. Bu çalısmada gerçeklestirilen otomasyon sistemini diğerlerinden farklı kılan; bu tarz sistemlerin pek çoğunun ortak ihtiyacı olan sunucu makineye bağlılığın azaltılmıs olmasıdır. Böylece herhangi bir nedenle sunucu makine görev dısı kalacak olsa bile sistemin çalısmaya devam edebilmesi hedeflenmistir. Tezin amacı RFID kartları tanımak, onları kullanarak, ağ ile birbirine bağlı bilgisayarlar arasındaki bağımlılığı en az seviyeye indirerek, kurum bünyesindeki kisilerin islemlerini, pek çok bakımdan otomatik olarak, gerçeklestirmeyi sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the RFID technology has been received a growing attention and has gotten a wide range of applications including some administration systems for automatically managing students?, instructors? and head-staffs? routine have-to-do works with the aid of computers. In this study, RFID cards? technology was investigated and a sample school administration system was implemented. Just like the alike ones, this system is based on; security check at entrance, student management, staff management, class attendance management, laboratory administration, and library management within the school building. It?s also capable of, exams date, students? grades announcement and electronics information exchange between the instructor and students. Beside the similarities stated above, this study differs with one point from the others. In such administration systems the dependence to server is inevitable. In this study, the system is designed to be more server dependency-free, thus if a server crush occurs, not all the system will be affected. The purpose of this thesis is learning RFID cards? technology and by using them, implementing a school administration system that is more server independent, which in turn will automatically manage school?s staff and students.