Bazı elma klon anaçlarında çelik köklenmesinin anatomik ve histolojik olarak incelenmesi
The anatomical and histological investigation in the cutting on rooting of some apple clonal rootstocks
- Tez No: 184367
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
iiiÖZETBu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe BitkileriBölümü'nde bazı elma klon anaçlarında köklenmenin anatomik ve histolojik olarakincelenmesi amacıyla 2002-2003 yılları arasında yürütülmüştür. Yapılanincelemelerde anaçlar arasında adventif köklerin oluşum yer ve oluşum zamanlarıbakımından farklılıklar olduğu saptanmıştır. M.9 anacında dikimden 50 gün sonrakallus dokusu içerisinde kök taslaklarına rastlanmış olup, bu taslakların iletimdemetleri ile henüz bağlantıya geçmedikleri görülmüştür.MM.106 ve M.26 anaçlarına ait çeliklerden alınan örneklerde kambiyuma yakınfloem hücrelerinin farklılaşması sonucu oluşmuş, kök primordiyumlarının oluştuğugözlenmiştir. Daha ileriki dönemlerde primordiyumların en yakın iletim demeti ilebağlantı kurarak kallus dokusu içerisinden dışarı çıktıkları tesbit edilmiştir.Üzerinde çalıştığımız M.9, MM.106 ve M.26 anaçlarından alınan örneklerde kesintilibir halka şeklinde meydana gelmiş olan sklerenkima tabakasının kök çıkışınıengelleyici bir etkide bulunmadığı saptanmıştır. Kambiyumun ise aktif bir yapıdaolduğu ve zamanla sekonder yapıları oluşturduğu gözlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Elma anaçları, adventif köklenme, kök primordiyasıoluşumu, çoğaltma
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTThis research was carried out the Süleyman Demirel University, Faculty ofAgriculture, Department of Horticulture, between the years 2002 and 2003. The aimof the research was to study the anatomical and histological investigations of rootingof the some apple rootstocks. It was determined that, there was difference beetwenthe rootstocks depending on adventitious root formation time and location. Rootprimordia was seen in the callus tissue of M.9 rootstock after the 50 days fromplanting but these primordia hadn?t made a connection beetwen the transmissionbundles yet.Because of differentation in floem cells close to the cambium root primordiumformation observed in the samples taken from MM.106 and M.26 rootstocks. In laterstages it was determined that, primordiums that make a connection the nearertransmission system and go out from the callus tissue.It was determined that, the sclerenchima layer formed as an interrupted ring in thesamples taken from M.9, MM.106 and M.26 rootstocks had no inhibiting effect onappearing of root. As for cambium is in an active structure and it is determined that itforms seconder structures as the with time.KEY WORDS: Apple rootstocks, adventitious rooting, root primordia formation,propagation