Filbert matrislerinin normları
The norms of Filbert matrix
  1. Tez No: 184376
  2. Yazar: EVREN SARIPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHRİ TÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
iiÖZETBu çalışmada Filbert matrislerin normları araştırılmıştır. Filbert matrislerin tanımıverilirken aralarındaki benzerlik göz önüne alınarak Hilbert ve Hankel matrislerintanımları da verilmiştir.Genel bir matris ele alındığında Frobenius norm değerleri için bir üst sınır yoktur.Ancak özel tiplerdeki matrislerde normlar için alt ve üst sınırlar bulunabilmiştir.Farklı çalışmalarda Toeplitz matrisler, Hilbert matrisler ve Hankel matrislerinnormları için alt ve üst sınırlar belirlenmiştir.Bu çalışmada da Filbert matrislerin Frobenius norm değerleri için alt ve üst sınırlarelde edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER : Filbert matris, Spectral norm, Frobenius norm,Öz değerler, Hadamard çarpım
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTThe norms of Filbert matrix have been researched in this study. While the definitionof Filbert matrix is being given, Hilbert and Hankel matrix are also pointed bybearing the similarities between them in mind.When a general matrix is studied, there is no upper limit for the norm values ofFrobenius. However upper and lower limits could have been found for the norms inspecial kinds of matrix with different studies upper and lower limits for Toeplitzmatrix, Hilbert matrix and Hankel matrix have been decided.In this study, upper and lower limits for Frobenius norm of Filbert matrix have beenreceived.KEY WORDS : Filbert matrix, Spectral norm, Frobenius norm, Eingenvalues,Hadamard product