Doğrusal olmayan XY3 ve tetrahedral XY4 türü moleküllerin GF matris metodu ile kuvvet sabitlerinin hesaplanması
Calculation of force consttants of non-linear XY2, planar XY3 and tetrahedral XY4 molecules by the GF matrix method
- Tez No: 184385
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH UCUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
iiÖZETBu çalışmada GF matris metodu ile iç koordinatlarda doğrusal olmayan XY2, planarXY3 ve tetrahedral XY4 moleküllerinin titreşim frekanslarından yararlanılarak kuvvetsabitleri hesaplandı. Matris çözümü Newton-Raphson metoduna göre hazırlanmış birbilgisayar programıyla yapıldı ve sonuçlar tablolar halinde listelendi.XY2 türü bazı moleküller için bulunan katı, sıvı ve gaz fazdaki kuvvet sabitleribirbirleriyle karşılaştırıldı ve daha yoğun fazın daha düşük frekansa ve böylece dahadüşük kuvvet sabitine sahip olduğu görüldü. Ayrıca aynı Y atomuna sahip tetrahedralXY4 türü moleküller için, merkezi X atomunun kütlesiyle kuvvet sabitlerinin azaldığıgörüldü ve bu azalma, molekülün yavaşlamasına atfedildi.ANAHTAR KELİMELER: GF Matris Metodu, Kuvvet Sabitleri, XY2 TürüMoleküller, XY3 Türü Moleküller, XY4 Türü Moleküller
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTIn this study the force constants of the internal coordinates of non-linearXY2, planar XY3 and tetrahedral XY4 molecules were calculated by usingthe GF matris method. The matrix solution was carried out by means acomputer program built relative to the Newton-Raphson method and thecalculations were listed in tables. For some XY2 molecules the forceconstants in the gas-liquid and solid-phase were found and compared witheach others, and it was seen that the force constants for more condensedphase are lower as in an agreement with having its lower frequency. Inaddition for tetrahedral XY4 molecules having same Y atom it was foundthat the force constants decrease with the increasing mass of centre X atomand these were attributed to the slowing of the molecule with the increasingmass of centre X atom.KEY WORDS : GF Matrix Method, Force Constants, XY2 Molecules, XY3Molecules, XY4 Molecules