Gertrude Jekyll'in çalışmaları ve bahçe sanatına katkıları üzerine araştırmalar
Gertrude Jekyll's works and contribution to the garden art
- Tez No: 184398
- Danışmanlar: PROF.DR. YAHYA AYAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET?Gertrude Jekyll'ın Çalışmaları ve Bahçe Sanatına Katkıları ÜzerineAraştırmalar?Günümüz bahçelerini daha iyi anlayabilmek için, bu bahçelere temel oluşturan vetarihin belli bir döneminde etkin rol oynamış eski bahçelerin incelenip araştırılmasıbüyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, 19. ve 20. yüzyılın bahçe sanatında önemli biryeri olan Gertrude Jekyll'ın yaşamış olduğu dönemin özellikleri ile hakim olan düşünceve sanat akımları göz önünde bulundurularak, yaşamının değişik dönemlerindegerçekleştirmiş olduğu sanat çalışmaları ve özellikle de bahçe tasarımı konusundayaptığı çalışmalar ile bahçe sanatına katkıları detaylı bir şekilde incelenmiştir.Bu amaçla, öncelikle Gertrude Jekyll'ın sanat yaşamı hakkında çalışma yapmış olanyurtdışındaki peyzaj mimarı, sanat tarihçisi ve akademisyenlerle bağlantı kurulup, bilgialışverişi sağlanmış ve konuyla ilgili makale, kitap ve diğer yazılı kaynaklardeğerlendirilmiştir.Peyzaj mimarı, mimar ve sanatçıların örnek alabilecekleri bir sanatkar olan GertrudeJekyll'ın geliştirdiği bitkisel tasarım teorileri incelenmiş ve bu teorileri uyguladığıönemli bazı bahçeler hakkında detaylı bilgi verilmiştir.Gertrude Jekyll'ın bahçe düzenleme çalışmaları ve bahçe sanatına katkıları incelediktensonra, Türkiye'de yapılabilecek benzer çalışmalar ile ilgili olarak öneriler getirilmiş vegerçekleşmesi halinde kişilerin bahçe sanatına bakış açısını nasıl etkileyeceği ortayakonulmuştur.Bu araştırma, Gertrude Jekyll'ın ortaya koyduğu bahçe tasarım prensiplerinin daha iyibir şekilde anlaşılması ve gelecekte ülkemizde bu tasarımları örnek alarak yapılabilecekuygulamalara temel oluşturması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle, tarihin bellidönemlerinde peyzaj mimarlığı sahasında etkin rol oynamış diğer sanatçı, peyzajmimarı ya da hortikültüristlerin yaptıklarının günümüzde daha iyi anlaşılmasınısağlayacak çalışmalar yapılmasına öncülük edecektir.vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY?Research About Gertrude Jekyll?s Works and Contribution to The Garden Art?For understanding todays? gardens more clearly, examining and studying the oldgardens which has played an important role at a specific time in the past, is being veryimportant. In the present thesis, Gertrude Jekyll who has an important place in gardenart of the 19th and 20th centuries, the art studies realized in the different periods of herart life and especially the studies that she made about the garden design topic has beenexamined considering the special feature and dominated ideas and art movements of theperiod she had lived.For this purpose first of all, a contact was made with the landscape architects, arthistorians and academicians who worked about this subject in the foreign countries andalso articles, books and other written bibliographies related to this subject wasexamined.Gertrude Jekyll is an artist, whose studies can be taken as landscape architects,architects and artists? model. Planting design theories that she improved, has beenexamined and detailed information about the gardens in which she applied thesetheories, has been given.After researching Gertrude Jekyll?s garden design studies and contribution to the gardenart, suggestions was made about doing similar studies in Turkey and how this canchange peoples? point of view to the garden art.This research is made for understanding garden design principles of Gertrude Jekyll andalso for being basis to the applications which will be done in the future by taking asmodel of her conceivings. For this reason, this thesis is being very important for takinga model to the studies, providing to understand the things that done by artists, landscapearchitects or horticulturists who has played an active role in a specific time at the past.vii