Çanakkale ili doğal ve kültürel potansiyelinin turizm ve rekreasyonel kullanım yönünden incelenmesi
The investigation of the natural and cultural potential of the Çanakkale province in terms of tourism and recreational usage
- Tez No: 184409
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH KELKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziÇANAKKALE İLİ DOĞAL VE KÜLTÜREL POTANSİYELİNİN TURİZM VEREKREASYONEL KULLANIM YÖNÜNDEN İNCELENMESİA. Esra ÖZELÇanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüPeyzaj Mimarlığı Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Abdullah KELKİTHer geçen gün biraz daha gelişen ve yenilenen turizm sektöründe doğal, tarihi vekültürel değerlere sahip kentsel yerleşimler geçmişte olduğu gibi bugün de turizm verekreasyon aktivitelerinin gelişmesinde en büyük paya sahip olmakla birlikte, aitoldukları yerler için de potansiyel birer turizm ve rekreasyon kaynağı sayılmaktadırlar.Bununla birlikte doğal, tarihi ve kültürel özellikleri ile ön plana çıkan yerleşimleringenellikle rekreasyonel turizmin gelişiminde de ilk sırayı aldıkları görülmektedir.Neredeyse tamamıyla bir doğa, tarih ve kültür hazinesi niteliğinde olan Çanakkale ilininsahip olduğu bu zenginlikleriyle önümüzdeki yıllarda; ülkemizin elde ettiği turizmgelirinde büyük bir katkı payına sahip olma olasılığı oldukça yüksektir. Bu bağlamdaönemli bir tarih ve kültür merkezi olan Çanakkale; mevcut doğal, tarihi ve kültürelpotansiyeli ve özellikleriyle yerli ve yabancı bir çok ziyaretçinin ilgisine açıktır. İlinsahip olduğu tüm doğal, tarihi ve kültürel kaynakların yerinde, akılcı ve planlı birbiçimde geliştirilmesi ve koruma-kullanma prensibi çerçevesinde turizm verekreasyonel etkinliklere açılması gereklidir.Bu çalışma ile jeopolitik konumu, geçmişte değişik uygarlıklara ve kültürlere sahneolmuş toprakları, zengin kıyı dokusu, doğal müzeyi tamamlayan tarihsel doku içindekiönemli doğal ve kültürel kaynaklarıyla Çanakkale ilinin doğal, tarihi ve kültürelpotansiyelinin saptanması ve buna bağlı olarak turizm ve rekreasyon aktivitelerinekaynak teşkil edebilecek kullanımlarının ve bilinçli kullanımına yönelik stratejilerinbelirlenmesi amaçlanmıştır.2004, 146 sayfaANAHTAR KELİMELER: Çanakkale, peyzaj planlama, rekreasyon, turizmIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisTHE INVESTIGATION OF THE NATURAL AND CULTURAL POTENTIALOF THE CANAKKALE PROVINCE IN TERMS OF TOURISM ANDRECREATIONAL USAGEA. Esra ÖZELÇanakkale Onsekiz Mart UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Landscape ArchitectureSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Abdullah KELKİTUrban areas, that have natural, historical and cultural properties that are attractive totourists, have the greatest potential not only for tourism but also for recreationalactivities. These areas already cover most of the touristic activities while their potentialfor recreational tourism is high as well.Canakkale is rich in natural, historical and cultural attributes. These properties of thecity create the high potential to increase the tourism income in the region. Canakkale,which is rich in these concepts tend to attract many local, national and foreign tourists.The development of all natural, historical and cultural resources of the city based on alogical and sensible plan should be done and these resources should be opened fortourism and recreation based uses within the frame of conservation and usageprinciples.It was aimed at determining the natural, historical and cultural potential of the city ofCanakkale, the usage potential for tourism and recreational activities in relation to thecity?s natural, historical and cultural potential and at developing strategies to the use ofresources consciously in the city of Canakkale which is an important place with itssettlements for different civilizations and cultures, its rich coastal and natural structure.2004, 146 pagesKEY WORDS:Canakkale, Landscape planning, recreation, tourismIV