Bazı cüce novaların X-ışın uydu verilerinin analizi
X-ray satellite data analysis of some dwarf novae
  1. Tez No: 184469
  2. Yazar: IŞIL ERDEVE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETBAZI CÜCE NOVALARIN X-IŞIN UYDU VERİLERİNİN ANALİZİBu yüksek lisans tezinde ROSAT uydusunun x-ışın verileri kullanılarak üç cücenovanın tayfsal analizi yapılmıştır.Bunun için HEASARC veri arşivinden, AB Dra, BC UMa ve YY Dra yıldızlarınınverileri alınmıştır. Veriler ESO Midas-Exsas programı kullanılarak indirgenmiş ve buyıldızların x-ışın tayflarına karacisim, enerji akısına indirgenmiş karacisim, ısısalbremsstrahlung, Raymond-Smith ve güç kanunu modelleri uygulanmıştır.Tayfsal analiz sonucunda elde edilen χ2 değerleri, AB Dra yıldızının tayfına uyanmodelin Raymond-Smith olabileceğini gösterirken, BC UMa ve YY Dra yıldızlarınıntayflarının ısısal bremsstrahlung modeli ile iyi bir şekilde tanımlandığını gösterir.ix
Özet (Çeviri)
SUMMARYX-RAY SATELLITE DATA ANALYSIS OF SOME DWARF NOVAEIn this master thesis, the spectral analysis of three dwarf novae are studied usingROSAT X-Ray data.For this purpose we take the x-ray data of AB Dra, BC Uma and YY Dra fromHEASARC data archives. The data were reduced using ESO Midas-Exsas programand the x-ray spectra of the stars are fitted with a black body, a black body normalizedto energy flux, a termal bremsstrahlung, a Raymond-Smith and a power law models.χ2 values obtained from the spectral analysis show that spectrum of AB Dra can befitted by a Raymond-Smith model, whereas spectra of BC UMa and YY Dra are welldescribed by a thermal bremsstrahlung model.x