Orman sınırları dışına çıkarılan arazilerin değerlendirilmesi konusunda karşılaşılan hukuksal sorunlar
Legal problems faced on the evaoluation of the land which taken out of the forest
- Tez No: 184470
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZETORMAN SINIRLARI DIŞINA ÇIKARILAN ARAZİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİKONUSUNDA KARŞILAŞILAN HUKUKİ SORUNLARTeknolojik gelişmeler ve artan nüfus nedeniyle Dünya' da olduğu gibi ülkemizde de ormanlartahrip edilmekte ve bu durum da orman varlığını nitelik ve nicelik bakımından azaltmaktadır.Bu azalmanın önüne geçmek için ormanlar mevcut yasalarla korunmaktadır. Fakat buna tezatolarak 6831 sayılı Orman Kanununun 2. madde hükümlerine göre orman sınırları dışınaçıkarma işlemi uygulanmaktadır. Her ne kadar düzenlemenin amacı, orman köylülerinindesteklenmesi olsa da uygulamada orman sınırlarını daraltarak, orman varlığının azalmasınaneden olmaktadır.Orman sınırları dışına çıkarma işlemi uygulamaya başlandığı 1974 yılından günümüze kadar6831 sayılı Orman Kanunun 2. maddesi bir çok değişikliğe uğramış ve bu işlemin hep farklıkoşular altında gerçekleşmiş olması bugün çok büyük sorun haline gelmiştir.Çalışmada orman sınırları dışına çıkarılan arazilerin değerlendirilmesi konusunda karşılaşılanhukuki sorunlar irdelenmeye çalışılmış, sorunların giderilmesi için çözüm önerileri getirilmesihedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
SUMMARYLEGAL PROBLEMS FACED ON THE EVOLUATİON OF THE LAND WHİCHTAKEN OUT OF THE FORESTDue to technological devolopments ana population increase, forests are destroyed in Turkeyas happens around the world. This sitituation couses decreases in forest areas in term ofquality and quntity.In order to prevent this decrease, forest are protected with present laws. In spite of the law,however, some parts of the forest lands are taken out from forest areas according to articlenumber 2 of Forest Law numbered 6831. Even though main purpose of the regulation is tosupport the people who live near or within forest areas, this case results in decreases inforestlands.The second article of Forest Law numbered 6831 has been changed many times since it wasstarted to be applied in 1974. Everytime this changes were made under different circumtancesand it has became a big problem for Turkish forestry.In this study, legal problems that were faced during the allontment process of the lands takenout from forest lands were discussed ana in order to solve these problems some suggestionswere made.