Türk anayasalarında ormana ilişkin hükümler ve 6292 sayılı Kanun çerçevesinde orman vasfını yitirmiş arazilerin hukuki durumu
The provisions related to forests in Turkish constitutions and the legal situation of the degraded forest lands in accordance with the Law no: 6292
  1. Tez No: 348174
  2. Yazar: ÖMER ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Doğal çevrenin kendi kendisini yenileyemediği günümüz şartlarında ormanlar tahrip edilmekte ve neticesinde her geçen gün biraz daha yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Dünyanın akciğeri olma niteliğinde olan ormanların korunması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu sebeple Cumhuriyet Dönemi?nde bazı yasal düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan yasal düzenlemelerde, özellikle 1950 sonrası, en çok tartışılan konu hiç şüphesiz ki orman vasfını yitirmiş arazilerdir. 1961 Anayasası döneminde orman sınırları dışına çıkarma işlemine ilişkin olarak çıkarılan bir kanun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Bu sebeple 1961 Anayasası?nda 1970 yılında bir değişiklik yapılarak, orman vasfını yitirmiş arazilerin orman rejimi dışına çıkarılmasını sağlayan hükümler eklenmiştir. 1982 Anayasası da 1961 Anayasası?nın hükümlerini daha da genişleterek orman rejimi çıkarma işlemini anayasal niteliğe bürümüştür. 1982 Anayasası?na ve 6831 sayılı Orman Kanunu?nun ikinci maddesine dayanılarak 2012 yılında 6292 sayılı ?Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun? TBMM tarafından kabul edilmiştir. Çalışmamızda 6292 sayılı Kanun?un kabul ettiği hükümler çerçevesinde orman vasfını yitirmiş arazilerin hukuki durumları değerlendirilecektir. Anahtar Kelimeler 1- Orman vasfını yitirmiş arazi 2- 2/B 3- 6292 sayılı Kanun
Özet (Çeviri)
In the present conditions in which the natural environment is non-renewable, the forests have been destroyed; as a result, they have faced the threat of extinction day by day. It has been a necessity to protect forests, the world?s lungs. Therefore, certain legal arrangements have been made in Republican Era. It is no doubt that the highly disputed issue, especially after the 1950?s, in the legal arrangements is the degraded forest lands. In 1961 Constitution era, an enacted legislation concerning the process of taking out of timber lines was abolished by the Supreme Court. Thus, 1961 Constitution was modified in 1970, and the provisions which enabled to be taken the degraded forest lands out of forest area were included. In addition, 1982 Constitution made the process of taking out of forest area constitutional by extending the provisions of 1961 Constitution. On the basis of 1982 Constitution and the second item of Law No. 6831, in 2012, Law No. 6292 ?about Promoting the Development of Forest Peasants and the Improvement of the Areas taken out of Timber Lines for Treasury and the Sale of Public Agricultural Lands? was enacted by GNAT. In our study, in accordance with the provisions of Law No. 6292, the legal situations of the degraded forest lands will be examined. Key Words 1- the degraded forest land 2- 2/B 3- Law No. 6292