Bazı kükürt içeren amino substitüe triazinon bileşiklerinin sentezi ve incelenmesi
Synthesis and characterization of some amino substitue triazinone compounds containing sulphur and investigation
- Tez No: 548188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tezimizde,4-Amino-3-Merkapto-1,2,4-Triazin–5(4H)-on türevlerinin eldesi planlanmıstır.Azot ve Kükürt elementlerini ihtiva eden heterosiklik bileşikler, hastalıkların önlenmesi ve bilimsel özelliklerinden dolayı oldukça önemlidirler. Bu maddeler kanser karsıtı, antibakteriyel, antimalaryal, antifungal ve bitki için zararlı bakterilerin öldürülmesi için kullanılan ilaçların yapısında kullanılmaktardir Çalışmamızda öncelikle karbondisülfür ile hidrazin hidrat kullanılarak başlangıç maddesi olan Tiyokarbonhidrazid elde edilmiştir. Elde edilen bu madde ile Glioksalik asit mono hidrat reaksiyona sokularak ana maddemiz 4-Amino-3-Merkapto-1,2,4-Triazin–5(4H)-on maddesi sentezlenmiştir. Bu madde ile 4-bromo fenil asetik asit, 4- floro fenil asetik asit, 4- kloro fenil asetik asit, 4-nitro fenil asetik asit, 2,4-dikloro fenil asetik asit ve 3,4-dikloro fenil asetik asidin reaksiyonundan 6 adet yeni triazolotriazin bileşiği sentezlenmiştir. Reaksiyonda fosforoksiklorür halkalanma reaktifi olarak kullanılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, elementel analiz, IR, H-NMR, APT ve Kütle spektrumları ile belirlenmiştir. Şubat 2019, 77. sayfa. Tezimizde,4-Amino-3-Merkapto-1,2,4-Triazin–5(4H)-on türevlerinin eldesi planlanmıstır.Azot ve Kükürt elementlerini ihtiva eden heterosiklik bileşikler, hastalıkların önlenmesi ve bilimsel özelliklerinden dolayı oldukça önemlidirler. Bu maddeler kanser karsıtı, antibakteriyel, antimalaryal, antifungal ve bitki için zararlı bakterilerin öldürülmesi için kullanılan ilaçların yapısında kullanılmaktardir Çalışmamızda öncelikle karbondisülfür ile hidrazin hidrat kullanılarak başlangıç maddesi olan Tiyokarbonhidrazid elde edilmiştir. Elde edilen bu madde ile Glioksalik asit mono hidrat reaksiyona sokularak ana maddemiz 4-Amino-3-Merkapto-1,2,4-Triazin–5(4H)-on maddesi sentezlenmiştir. Bu madde ile 4-bromo fenil asetik asit, 4- floro fenil asetik asit, 4- kloro fenil asetik asit, 4-nitro fenil asetik asit, 2,4-dikloro fenil asetik asit ve 3,4-dikloro fenil asetik asidin reaksiyonundan 6 adet yeni triazolotriazin bileşiği sentezlenmiştir. Reaksiyonda fosforoksiklorür halkalanma reaktifi olarak kullanılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, elementel analiz, IR, H-NMR, APT ve Kütle spektrumları ile belirlenmiştir. Şubat 2019, 77. sayfa.
Özet (Çeviri)
In our thesis ,we planned to obtain 4-Amino-3-Merkapto-1,2,4-Triazin–5(4H)-on compounds. The heterocyclic compunds which contain sulfur and nitrogen are very significant in that prevent illness and scientifical properties. These complexs have used for medicines which have activities such as anticancer, antibacterial, antimalarial, antiviral and killing detrimental bacteria for plants In this study, thiocarbohyrazide was synthesized as starting material with carbon di sulphur and hidrazine hidrate. Thiocarbohydazide and glyoxalic acid were reacted to give main compound4-Amino-3-Merkapto-1,2,4-Triazin–5(4H)-on.Synthesized this compound with 4- bromo phenyl asetic acid, 4- floro phenyl asetic acid, 4- chloro phenyl asetic acid, 4-nitro phenyl asetic acid, 2,4-dichloro phenyl asetic acid ve 3,4-dichloro phenyl asetic acid were reacted to give new six thiadiazolotriazine compounds. Phosphoryl chloride was used as cyclization reagent. The structures of the new obtained compounds were determined by elementel analysis, IR, HNMR , APT and Mass spectra. Synthesis and Characterization of Some Amino Substitue Triazinone Compounds Containing Sulphur and Investigation xv February 2019, 77. pages.