Doğadaki formların mobilya tasarımına etkisi
The effects of natural forms on furniture design
- Tez No: 184519
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENEM ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZETTasarımcı birçok şeyden etkilenerek, esinlenerek tasarımlarını gerçekleştirmektedir.Bu etkilerin en başında içinde yaşamakta olduğumuz doğa gelir. Çünkü insan,doğanın içinde var olmuş, yoğrulmuştur. Özellikle tasarımcı sahip olduğu algıyla,yaşantımıza bu etkileri taşır.Tasarımcı tasarlarken, kimi zaman doğadaki bu organik ya da inorganik formlarıyorumlayarak kullanmış, kimi zaman da birebir uygulamıştır.Her ne kadar geçmişte birçok sebep, tasarımcıyı, tasarlarken kısıtlamış olsa bile,bugün sınırsız imkan ve teknoloji sayesinde, tasarımcının zihninde oluşturduğu tümformlar gerçeğe dönüşebilmektedir. Kalem kağıt kullanarak veya bilgisayaryardımıyla, sonuçta tüm tasarımlar tasarımcının zihninden çıkmış ve belli bir formadönüşmüştür.Bu çalışmada insanların, yaşadıkları çevreyle paralel olarak, farklı açılardanetkilendikleri gösterilmeye çalışılmıştır. Özellikle doğanın insanları etkileyenözellikleri, onlara ait tasarım kabiliyetlerini de farklı etkilemiştir. Geçmişten günümüze,tasarımcının doğayla etkileşimini ve bunun oturma mobilyalarına yansımasıaraştırılmıştır.4
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe designer, when realizing his projects, is influenced and inspired by many things.The principal infuence is the nature in which we live. This is because the humanbeing exist and is modeled by nature. The designer, especially, brings these effectsinto our lives with his perception.When the designer designs, he sometimes interprets these organic or inorganicforms in order to use them and sometimes he applies them directly.Although the designer, in the past, was limited in his projects for many reasons, todayany of the forms that he has constructed in his mind can turn into reality thanks tounlimited opotunities and technology. Either using pencil and paper or with the helpof a computer, in the end all designs are issued from the designer?s mind and havebeen tranformed into a certain form.İn this study, we have tried to show how different people from distinct climates andregions of the world were influenced in different ways, in parallel with theirenvironment. İn particular, the qualities of nature which influence people have had adifferent effect on their ağabeylity to design. We have researched how nature hasinfluenced the design of seating furniture from the past to this day.5