Doğal formların mimari tasarım üzerindeki etkileri
Effects of natural forms on architectural design
- Tez No: 976441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Tasarımın temelinde doğa vardır ilkesi gözetilerek doğal formların mimari tasarım üzerindeki etkilerine baktığımızda birçok etkisinin olduğu ve doğanın barındırdığı çözümler ile tasarımcılara kolaylık sağladığı görülmektedir. Öğretici bir kaynak olan doğa yüzyıllardır insanlık için bir ilham kaynağı niteliği taşımaktadır. Doğanın sahip olduğu sistem, uyum, işlevsellik, estetik ve düzen yapısı, insanların doğayı taklit etmesine ve örnek almasını sağlamıştır. İnsanların doğadaki yapıları birebir kopyalama ile başlaması ve devamında bunu soyutlayarak yaşamsal alanlarına işlemişlerdir. İnsanoğlunun yerleşik hayat geçmesiyle ilk barınma mekânı olan doğadan gözlemleyerek, taklit ederek öğrendikleri unsurları yaşamsal alanlarında kullanmışlardır. Zamanla yaşanan değişimler istek ve ihtiyaçların değişmesiyle beraber doğal yapıların ele alınış biçimleri ve yapay yapılara yansıma sitili değişiklik göstermiştir. Tasarımcılar ve mimarlar doğada mevcut hali hazırda var olan doğal formlardan ilham alarak yapılarında eşsiz tasarımları işleme olanağı elde etmişlerdir. Bu işleyiş sadece form ile sınırlı kalmamaktadır. Doğada hali hazırda var olan yapılara baktığımızda biçim, strüktür, malzeme ve işleyiş yapısına dahil tüm özellikleri tek bir formda bulmak mümkündür. Tasarımcılar ve mimarlar esinlendikleri formla birlikte strüktür yapısını ve canlı/cansız nesnenin işleyiş biçimini de yapıya yansıtarak doğadaki işleyişi insan yapımı yapılara da işlemektedir. Böylelikle yapıların canlı bir organizma gibi işlemesini sağlayarak yapıda doğal havalandırma, aydınlatma, ısıtma/ soğutma gibi etkenlerle enerji tasarrufunun yapıldığı ve insan sağlı üzerindeki pozitif etkilerin arttığı görülmektedir. İnsan ve doğa arasındaki etkileşimin devam etmesini amaçlayan mimarlar, iç mimarlar ve kentsel tasarımcılar doğadaki yapılardan esinlenmektedirler. Doğadaki işleyiş sistemi yapılara aktarma sistemini benimseyen, literatüre yeni giren kavramlar mevcut olmakta ve bu kavramlar tasarımcılara doğadaki işleyişe yönlendirmektedir. Mimarlık ve biyolojinin ortak çalışmasıyla ortaya çıkan biyognosis, biyonik, organik, biyomorfoliji, biyomimikri gibi birçok terim bulunmaktadır. Bu kavramlar içerisinde yapılan araştırmayla bağlantılı olduğu düşünülen Biyomimikri, Biyomimesis, Biyofili ve Fraktal Geometri kavramları ele alınmıştır. Doğanın çok geniş ve çeşitli bir yapıya sahip olmasından dolayı yapılan çalışmanın devamında ise doğal yapılar“canlı”ve“cansız organizmalar”kategorilerine ayırarak ele alınmıştır. Böylelikle doğal yapıların sahip olduğu formun, tasarıma yansıma biçimine genel bir yaklaşımla ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the principle that nature is the basis of design, when we look at the effects of natural forms on architectural design, it is seen that it has many effects and provides convenience to designers with the solutions that nature contains. Nature, which is an instructive source, has been a source of inspiration for humanity for centuries. The system, harmony, functionality, aesthetics and order structure that nature has has enabled people to imitate and take as an example nature. People started by copying the structures in nature one-to-one and then abstracted it and applied it to their living spaces. With the transition to settled life, humans have used the elements they learned by observing and imitating nature, which was their first shelter, in their living spaces. With the changes experienced over time, the ways in which natural structures were handled and the style of reflection on artificial structures have changed with the changes in desires and needs. Architects and designers have gained the opportunity to process unique designs in their structures by taking inspiration from the natural forms that already exist in nature. This process is not limited to form only. When we look at the structures that already exist in nature, it is possible to find all the features included in the form, structure, material and functioning structure in a single form. Designers and architects reflect the structural structure and the functioning of living/inanimate objects to the structure along with the form they are inspired by, and thus, they process the functioning in nature into man-made structures. Thus, it is seen that energy is saved with factors such as natural ventilation, lighting, heating/cooling in the structure by ensuring that the structures function like a living organism, and the positive effects on human health increase. Architects, interior designers and urban designers who aim to continue the interaction between humans and nature are inspired by structures in nature. There are new concepts that adopt the system of transferring the functioning in nature to structures, and these concepts direct designers to the functioning in nature. There are many terms such as biognosis, bionics, organic, biomorphology, biomimicry that emerged as a result of the joint work of architecture and biology. The concepts of Biomimicry, Biomimesis, Biophilia and Fractal Geometry, which are thought to be related to the research conducted, are discussed within these concepts. Since nature has a very wide and diverse structure, in the continuation of the study, natural structures were examined by dividing them into the categories of“living”and“non-living organisms.”Thus, the form of natural structures and their reflection on design were examined with a general approach.