Konut banyo mekanlarında döşeme ve duvar kaplaması olarak kullanılmakta olan ana malzemelerin iç mekan tasarımı açısından irdelenmesi
Searching of main materials from the point of view of interior design, which are using in residence bathroom's floors and walls
- Tez No: 184534
- Danışmanlar: PROF. NURAN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZETÇalışma genel olarak, konutta banyo mekanı ve kullanılmakta olan anamalzemelerin iç mekan tasarımına etkileri üzerine kuruludur.Çalışmada esas olarak, tasarımı belirleyen en önemli faktör olan malzemeninbanyo mekanı üzerinden yorumlaması yapılmıştır. Ayrıca banyo mekanınınkonuttaki organizasyonu ve malzemenin bu organizasyona etkileriincelenmiştir.Konut tasarımında özel bir yere sahip olan banyonun tarihsel gelişimi vegünümüz modern banyo anlayışının oluşumu örneklerle irdelenmiştir.Banyo mekanlarında, döşeme ve duvar kaplaması olarak kullanılmakta olanana malzemelerin yapısı ve genel özellikleri, buna bağlı olarak damalzemenin işlevsel ve görsel özelliklerinin mekandaki etkileri irdelenmiştir.Özel bir mekan olarak banyonun tasarımı yapılırken doğru malzemeninseçilip kullanılmasında tasarımcının rolü üzerinde durulmuştur.Sonuç olarak; kişisel konforun sağlanmasında, malzemenin banyotasarımına etkisi ve tasarım-malzeme ilişkisinin sorgulanması, örnekincelemeler ile somut bir çerçevede sunulmuştur.IV
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe study includes the bathroom and the effects of the principles used on theinterior design in general.The study mainly discussed the influence of the material, the most importantfactor of the design,on the bathroom. The organization of the bathroom in theresidence and the effects of the material on this organization were alsoexamined.This historical devalopment of bathroom, occupying a special place inresidence design and the formation of todays modern bathroom conceptwere researched with examples.The structure and the general features of the main metarials used inbathrooms as flooring and wall coating and the effects of the functional visualproperties of the material were analysed. The role of designer in the processof selecting and using the right material for design of the bathroom as aspecial place was highlighted.In conclusion, the influence of the material on the bathroom design and theanalysis of the design-material relation to provide the personal comfort werepresented within a concrete framework with example observations.V