Kültür levrek balıklarında (Dicentrarchus labrax L. ) vibriosis ve pasteurellosis'in bazı diagnostik kitler ve laboratuvar yöntemleri ile teşhisi üzerinde bir çalışma
A study on diagnosis of vibriosis and pasteurellosis some diagnostic kits and laboratory methods in cultured sea bass (Dicentrarchus labrax L. )
- Tez No: 184535
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yetiştiricilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZETKÜLTÜR LEVREK BALIKLARINDA (Dicentrarchus labrax) VİBRİOSİS VEPASTEURELLOSİS'İN BAZI DİAGNOSTİK KİTLER VE LABORATUVARYÖNTEMLERİ İLE TEŞHİSİ ÜZERİNDE BİR ÇALIŞMABu çalışma ile Akdeniz ve Ege kıyılarındaki işletmelerde levrek balıklarında yüksekmortalite ile seyreden bakteriyel epizootiklerden vibriosis'in etkeni Vibrio türleri ilepasteurellosis'in etkeni Photobacterium damselae subsp. piscicida (önceden Pasteurellapiscicida)'nın hasta balıklardan izolasyonu ve konvansiyonel yöntemlerleidantifikasyonu; hasta balık dokularından V. anguillarum ve V. ordalii ilePhotobacterium damselae subsp. piscicida suşlarının Aquarapid-Va ve Aquarapid-Ppkitleri ile yetiştiricilik ortamında; hasta balık serumları ile lam aglütinasyon ve Monoaglütinasyon kitleri kullanılmak sureti ile laboratuvar koşullarında ortaya çıkarılması vehasta balıklara ait dokuların histolojik kesitlerinde bu iki hastalıkda görüldüğü bildirilenhistopatolojik bulguların araştırılması amaçlanmıştır.Bu çalışmada 8 işletmeden temin edilen 45 adet hasta levrek balığı ile çalışılarak 2Vibrio damsela, 2 V. ordalii, 14 V. anguillarum serotip 02, 7 V. harveyi, 10Photobacterium damselae ssp. piscicida olmak üzere toplam 35 bakteri suşu izole veidantifiye edilmiştir.Vibrio türlerinin izole edildiği levrek balıklarında genel olarak durgunluk, iştahsızlık,pul kaybı, vücut yüzeyinde hemorajiler, ülserler ya da deri lezyonları tespit edilirken,internal olarak karaciğer ve böbrekte solgunluk, dalakta şişkinlik ve karın boşluğundasıvı birikimi de tespit edilmiştir.Photobacterium damselae ssp. piscicida ile enfekte levrek balıklarında durgunluk, pulkaybı, deri renginde koyulaşma, solungaçlarda ve baş bölgesinde hemorajiler, karınkısmında şişkinlik, gözlerde ekzoftalmus ve opaklaşma gözlenirken, internal olarak bazıbalıklarda dalak, böbrek ve karaciğerde farklı büyüklükte beyazımsı nodüller, solgunkaraciğer, karaciğer ve böbrekte hemorajik odaklar, dalakta genişleme tespit edilmiştir.Saha ortamında Aquarapid-Va kit sonuçları V. anguillarum serotip 02 ve V. ordaliisuşları ile enfekte balıklarda pozitif olarak bulunurken, V. damsela ve V. harveyisuşlarının izole edildiği balıklarda ise negatif olarak bulunmuştur. Bu çalışmadaAquarapid-Pp kit sonuçlarının V. damsela, V. ordalii, V. anguillarum serotip 02 ve V.harveyi suşları ile enfekte balıklarda negatif sonuç verdiği tespit edilmiştir. Aquarapid-Pp kit sonuçları Photobacterium damselae ssp. piscicida suşları ile enfekte balıklardapozitif reaksiyon vermiştir. V. damsela'nın izole edildiği balıklardan sadece bir balıktaAquarapid-Pp kitinde pozitif sonuç tespit edilmiştir. Aquarapid-Va teşhis kitininhassasiyeti 1.0 (% 100), özgüllüğü 1.0 (% 100) olarak; Aquarapid-Pp kitinin hassasiyeti0.91 (% 91), özgüllüğü 0.95 (% 95) olarak bulunmuştur. Mono-Va kitinin tüm V.anguillarum serotip 02 suşları ile pozitif sonuç verdiği tespit edilirken, Mono-Va kiti ileV. damsela, V. ordalii ve V. harveyi suşları arasında çapraz reaksiyon tespitedilmemiştir. Mono-Pp kiti ile bütün Photobacterium damselae ssp. piscicida suşlarınınaglütinasyonu pozitif olarak bulunmuştur.xiVibrio suşları ile enfekte levrek balıklarında karaciğer hücrelerinde fokal nekrozodakları, dalak ve böbrekte hemopoietik elementlerde yoğun boşalma ve nekroz, böbrekglomerulus ve böbrek tübüllerinde nekroz, böbrek ve dalakta melanomakrofajmerkezlerinde yoğun hemosiderin birikimi görülmüştür.Photobacterium damselae ssp. piscicida suşları ile enfekte balıklarda dalak dokusundahemopoietik elementlerde boşalma, nekroz ve erimeden kaynaklanan yuvarlak şekilliboşluklar, karaciğer dokusunda hemoraji ve fokal nekroz, böbrek tübül epitellerindeperitübüler vakuoler dejenerasyon ve nekroz gibi ortak bulgular tespit edilmiştir.xii
Özet (Çeviri)
SUMMARYA STUDY ON DIAGNOSIS OF VIBRIOSIS AND PASTEURELLOSIS SOMEDIAGNOSTIC KITS AND LABORATORY METHODS IN CULTURED SEABASS (Dicentrarchus labrax)The present work was carried out to isolate and identificate of Vibrio spp. andPhotobacterium damselae ssp. piscicida using conventional bacteriological methodsfrom bacterial epizootic outbreaks induced high mortalities in the farmed sea bass raisedin farms located in the Aegean and Mediterranean sea costs; detection of V.anguillarum, V. ordalii and Photobacterium damselae ssp. piscicida in the sick fishtissue using Aquarapid-Va and Aquarapid-Pp diagnostic kits in the field, and also usingboth slide agglutination and Mono agglutination kits in the laboratory and also to findout, previously reported histopathological changes in the fish tissue for both twodiseases.In this study 45 fish specimens were examined from 8 farms and 2 Vibrio damsela, 2 V.ordalii, 14 V. anguillarum serotip 02, 7 V. harveyi, 10 Photobacterium damselae ssp.piscicida, total 35 strains were isolated and identified.Generally lethargie, anorexia, loss of scales, haemorrhagies on the body surface, ulcersor skin lesions were observed in the sea bass infected with Vibrio strains. Internally,pale kidney and liver, swelling of spleen size, ascites in the visceral cavity wereobserved.Symptoms observed in the sea bass that affected from Photobacterium damselae ssp.piscicida included lethargie, loss of scales, exophthalmia and corneal opacity, darkpigmentation in the skin, haemorrhagies on the head and gills, abdominal swelling.Internally, pale liver, swelling of the spleen, different sizes whitish granulomas in thespleen, haemorrhagies in the kidney and liver were observed.The Aquarapid-Va kit results were positive in sick fish infected with V. anguillarumserotip 02 strains and V. ordalii strains were isolated from the disease sea bass. TheAquarapid-Va kit results were negative in fish infected with V. damsela and V. harveyistrains. The Aquarapid-Pp kit results were negative in fish infected with V. damsela, V.ordalii, V. anguillarum serotip 02 and V. harveyi strains. The Aquarapid-Pp kit resultswere positive in fish infected with Photobacterium damselae ssp. piscicida strains.Only a unique sample of sea bass was positive in the kit in fish infected with V.damsela. The sensitivity and specificity of the Aquarapid-Va were 1.0 (100 %). Thesensitivity of the Aquarapid-Pp was found as 0.91 (91 %) and the specificity of theAquarapid-Pp was 0.95 (95 %). Mono-Va kit was able to identify all the V. anguillarumserotip 02 strains and the results were positive. Cross-reactions with V. damsela, V.ordalii and V. harveyi were not observed. Mono-Pp kit was able to identify all thePhotobacterium damselae ssp. piscicida strains were positive.xiiiIn the liver focal necrosis, a massive depletion of haemopoietic elements in the spleenand kidney, necrosis renal glomerulus and tubules and heavy deposition in themelanomacrophage centers in the kidney and spleen were observed sick sea bassinfected with Vibrio strains.Focal empty round shaped spaces in the spleen due to depletion, necrosis and lysis ofhaemopoietic elements, focal haemorrhagies and necrosis in the liver tissue, peritubulervacuoler degeneration and necrose in the kidney tubules were observed as commonhistopathologic changes in fish infected with Photobacterium damselae ssp. piscicidastrains.xiv