Sürdürülebilir yaklaşımlar çerçevesinde mahalle olgusu ve Aydın Merkez'de Köprülü,Kurtuluş, Yedieylül Mahalleleri örneklemesi
Concept of qarter within the framework of sustainability and a case study on Köprülü, Kurtuluş, Yedieylül Qarters of Aydin settlement
- Tez No: 184557
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. DEMET EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
SÜRDÜRÜLEB L R YAKLAŞIMLAR ÇERÇEVES NDEMAHALLE OLGUSU ve AYDIN MERKEZ'DE KURTULUŞ,KÖPRÜLÜ, YED EYLÜL MAHALLELER ÖRNEKLEMES(Yüksek Lisans Tezi)Dilşat ERDOĞMUŞGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETSosyal hayatımızın ve kültürümüzün bir parçası olan mahalle olgusunuyitirmeden korunmak gerektiği düşüncesi ile birlikte yitirilen değerlerin tekrargeri kazanımı çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Mahalleyi fiziksel vesosyal yönleriyle bir bütün olarak kabul edip; planlama kurgularının ortayaçıkardığı yaşam çevrelerinin insan davranışları üzerindeki etkisini mahalleölçeğinde incelemek ve değişmekte olan mahalle olgusunun geri kazanımı ilebirlikte sürdürülebilirliğini sağlamak çalışmanın temel amacıdır. Çalışmametodu olarak sosyal bilimlerde kullanılan ?Dolaylı Gözlem? ve ?DolaysızGözlem? metotları kullanılmıştır. Dolaylı yöntem metodu ile çalışmaya ilişkinkaynaklar incelenerek sürdürülebilir planlama, mahalle olgusu ve Aydın kentbütününe ilişkin literatür çalışması yapılmıştır. Dolaysız gözlem yöntemiyle iseçalışma evreni seçilen Aydın Kenti'nde katmanlı rastlantısal örneklem ileKöprülü, Kurtuluş ve Yedieylül mahallelerinde anket tekniği ile alan araştırmasıyapılmıştır. Fiziksel dokuları belli olan mahallelerde yürütülen anketçalışmalarında sosyal ağ, komşuluk ilişkileri ve mahallelilik bilinci gibikavramlar hakkında veriler elde edilerek planlama kararları ile mahalleolgusunun sürdürülebilirliğinin sağlanıp sağlanamayacağı ortaya konulanhipotezler kapsamında test edilmiştir.Sonuç olarak; bitişik nizam ve çok katlı olarak oluşan ancak; sosyal donatıalanları ile birlikte tasarlanmayan yaşam çevrelerinde komşuluk ilişkileri,sosyal ağ ve mahallelilik bilinci gibi kavramlara az rastlanılırken, ayrık nizam,az katlı ve sosyal donatı alanları ile oluşturulan yaşam çevrelerinde budeğerlere daha çok rastlandığı saptanmıştır. Buradan hareketle planlamakararları ile oluşturulan mekansal çevrenin sosyal yapıyı etkileyerek mahalleolgusunun oluşumunda ve sürdürülebilmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir.Bilim Kodu : 801Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilirlik, mahalle, planlamaSayfa adedi : 148Tez Yöneticisi : Dr. Demet Erol
Özet (Çeviri)
CONCEPT OF QUARTER WITHIN THE FRAMEWORK OFSUSTAINABILITY AND A CASE STUDY ON KÖPRÜLÜ, KURTULUŞ,YED EYLÜL QUARTERS OF AYDIN SETTLEMENT.(M. Sc. Thesis)Dilşat ERDOĞMUŞGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTWithout losing its values, conserving the concept of ?quarter? which isthe main part of the cultural and social life of our daily life is thestarting point of the study. Accepting the concept of ?quarter? with itsphysical and social aspects, evaluating effects of built environment onbehaviors of human being, retrieving the unique values of ?quarter?and providing its sustainability are the main aim of the study.As a methodology, ?Direct Observation? and ?Indirect Observation?have been used during the study. At the first place, using ?IndirectObservation? method, literature survey has been performed onsustainable development, concept of ?quarter? and Aydın settlement asa study area. Additionally, as a ?Direct Observation? method, landsurvey has been completed using questionnaires on ?Köprülü?,?Kurtuluş? and ?Yedi Eylül? quarters. Within the framework of socialnetwork, neighbor relationship and being inhabitant of ?quarter?,hypothesis that claimed whether planning decisions providesustainability of quarter concept has been examined.As a result; while, social network, neighbor relationship and theconscionness of being inhabitants of ?quarter? concepts have notcame across for the built environment which has been designed withhigh-rise, attached and without social infrastructure, for the areas thatdeveloped with low-rise and detached type of buildings with socialinfrastructure, mentioned concepts have been found. At last, it can bestate that built environment that developed with planning decisions hasa direct effects on formation of ?quarter? concept and its sustainability.Science Code : 801Key Words : Sustainability, guarter, planningPage Number : 148Adviser : Dr. Demet Erol