Proton geçiren membranlı bir yakıt hücresinin katot tarafının 1-b modelinin analitik çözümü
An analytical solution of a 1-d model of cathode side for a proton exchange membrane fuel cell
- Tez No: 184575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
PROTON GEÇ REN MEMBRANLI B R YAKIT HÜCRES N NKATOT TARAFININ 1-B MODEL N N ANAL T K ÇÖZÜMÜ(Yüksek Lisans Tezi)Yusuf ERKANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu tezin konusu, proton geçirgen membranlı bir yakıt hücresi içerisindegerçekleşen transport olayları için matematiksel bir model geliştirilmesini ve bumodelin çözümünden elde edilen sonuçların parametrik analizini içermektedir.Bu model sadece katot tarafı; gaz kanalı, gaz yayıcı tabakalar, katalizörtabakası ve membrandan ibarettir. Gaz kanalı, gaz yayıcı tabakalar ve katalizörtabakası içerisindeki oksijen kütle kesri; katalizör tabaka ve membraniçerisindeki akım yoğunluğu ve membran faz potansiyeli için analitik ifadelertüretildikten sonra analitik olarak çözülmüşlerdir. Kutuplaşma eğrisi, yüzeyaşırı-potansiyelinin fonksiyonu olarak ifade edilmiş ve parametrik olarak analizedilmiştir.Bilim Kodu : 914.1.038Anahtar Kelimeler : Yakıt hücresi, PEM yakıt hücreleri, analitik çözümSayfa Adedi : 114Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Atilla Bıyıkoğlu
Özet (Çeviri)
AN ANALYTICAL SOLUTION OF A 1-D MODEL OF CATHODE SIDEFOR A PROTON EXCHANGE MEMBRANE FUEL CELL(M.Sc. Thesis)Yusuf ERKANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe subject of this thesis covers the development of a mathematical model forthe transport phenomena inside a proton exchange membrane fuel cell andparametric analysis of the results obtained from the solution of this model. Themodel consists of only cathode side; gas channel, gas diffuser layers, catalystlayer and the membrane. Analytic expressions for the oxygen mass fraction inthe gas channel, gas diffuser layers, and catalyst layer; current density andmembrane phase potential in the catalyst layer and membrane are derived firstand then solved analytically. Polarization curve is expressed as a function of thesurface overpotential and analyzed parametrically.Science Code : 914.1.038Key Words : Fuel cell, PEMFCs, analytical solutionPage number : 114Adviser : Yrd. Doç. Dr. Atilla Bıyıkoğlu