Evsel kökenli katı atıkların içinde bulunan yeniden değerlendirilebilir maddelerin geri kazanımı ve Ankara ili için bir değerlendirme
Recylinc of res, usable elements in domestic solid wastes and an assesment for Ankara city
- Tez No: 184589
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ivEVSEL KÖKENLİ KATI ATIKLARIN İÇİNDE BULUNAN YENİDENDEĞERLENDİRİLEBİLİR MADDELERİN GERİ KAZANIMI VE ANKARAİLİ İÇİN BİR DEĞERLENDİRME(Yüksek Lisans Tezi)Lida SHEIKHKANLOYMİLANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETYaşadığımız dünyada, son yarım yüzyılda tüm ülkelerde ve özellikle, refahınartmasına paralel olarak, atık miktarıda artmaktadır. Toplumların hayatlarınısürdürmek için tüketmek zorunda kaldıkları tüm maddelerin kaynaklarısonludur. İnsan oğlunun sonsuz ihtiyaçlarının, sonlu kaynaklardankarşılanabilmesi imkansızdır. Bunun için geri kazanılabilir atıkların yenidenkazanılması, sürdürülebilir iktisat yapısı için zorunluluk arzetmektedir. Bubağlamda, kentsel katı atıkların bünyesinde bulunan ve çöp diye defonialanlarına gönderilen, kağıt, plastik cam ve metal gibi ekonomik değere sahipolan, geri kazanılabilir maddeler benim bu tez çalışmamda ele alınmıştır.Bilim Kodu :705.1.038Anahtar Kelimeler :Katı atık, kağıt,plastik, Metaller, camSayfa Adedi :173Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
vRECYCLING OF RES,USABLE ELEMENTS İN DOMESTIC SOLİDWASTES AND AN ASSSESMENT FOR ANKARA CITY(M.Sc. Thesis)Lida SHEIKHKANLOYMİLANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptenber 2006ABSTRACTThe amount of solid waste has been increased in direct proportion to doincrease of welfare in the second half of the last century in all countrys and overthe world. The sources of all the materials people have to consume to maintaintheir living are finite. It is impossible for mankind to provide their infinite needout of finite sources. For this, the gaining of recyling materials is a necessity fora contants economic system. İn this contact, the recyling materials that haveeconomic value such as paper, plastic, glass, and metal that are found in thedomain of urban solid waste and sent to the landfill places as garbage, werestudied in my thesisScience Code : 705.1.038Key Words :Solid Waste, Paper, Plastic, Metals, GlassPage Number : 173Adviser : Prof Dr. Mahmut ÖZBAY