Diş minesine çeşitli ortamlarım etkisi ve florür tayini
Effect of various media on tooth enamel and fluoride determination
- Tez No: 184592
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OLCAY ŞENDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ivD Ş M NES NE ÇEŞ TL ORTAMLARIN ETK S VE FLORÜR TAY N(Yüksek Lisans Tezi)Fahriye ÖĞÜTGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETBu çalışmada diş minesindeki florürün, ortama bağlı olarak zamanlanasıl değiştiği araştırıldı. Bu amaçla diş numuneleri HCl ve HAc (pH 2,0)ile 1x10-2, 1x10-3, 1x10-4, 1x10-5 M KF sentetik ortamlarında ve ayrıca kola,limon suyu, sirke, şekerli su, diş macunu, siyah çay, nane çayı doğalortamlarında bekletildi. Çözeltilerdeki F- derişimi potansiyometrik olarakflorüre duyarlı bir elektrotla ölçüldü. Çalışmalar sonucunda 1x10-4-1x10-5 M'dan daha düşük F- derişimine sahip ortamlarda bekletilen dişörneklerindeki florürün çözeltiye geçtiği, daha yüksek F- içerenortamlarda ise çözeltiden dişe F- geçişi olduğu tespit edildi. Bugeçişlerin hızı ve miktarı ise ortama göre farklılıklar gösterdi. Diştekiflorür çözünmesinin HCl ortamında başlangıçta daha hızlı olduğu, aynıpH da HAc, sirke, limon suyu gibi organik asit içeren ortamlarda iseçözünmenin daha uzun sürelerde daha yavaş yürüdüğü gözlendi.Ayrıca şekerli ortamlarda florürün çözünmesinin hızlı olduğu, nane çayıortamında ise kayda değer herhangi bir F- geçişi olmadığı tespit edildi.Bilim Kodu : 201.1.004Anahtar Kelimeler : Diş minesi, florür tayini, mineral çözünmesi,mineral oluşumuSayfa Adedi : 89Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Olcay ŞEND L
Özet (Çeviri)
vEFFECT OF VARIOUS MEDIA ON TOOTH ENAMEL AND FLUORIDEDETERMINATION(M.Sc. Thesis)Fahriye ÖĞÜTGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTIn this work the effect of various media on fluorür concentration intooth enamel depending on time have been investigated. For thispurpose tooth samples have been waited for various periods insynthetic solutions such as HCl and HAc at pH=2 and in 1x10-2, 1x10-3,1x10-4, 1x10-5 M KF solutions and also in natural solutions such as cola,lemon juice, vinegar, sugared water, tooth paste, black tea, and minttea. Fluoride concentrations have been measured by using a fluorür ionselective electrode. It was found that the fluorür present in toothpenetrated into solutions when the fluorür concentration in solutionwhere teeth samples were waiting was lower than 10-4 M. On the otherhand when the fluoride concentration was higher than 10-4M, fluorür insolution penetrated into tooth. The rate and quantity of this penetrationwas depending on the medium. While the dissolution of fluorür fromteeth was fast in short times in HCl, it was lower in organic acids suchas HAc , vinegar and lemon juice at same pH values.viIt was also observed that the dissolution of F- was faster in sugaredwater, whereas there was nearly no dissolution of F- in mint teasolution.Science Code : 201.1.004Key Words : Tooth enamel, fluoride determination, remineralization,demineralizationPage Number : 89Adviser : Assist. Prof. Dr. Olcay Şendil