Kolofonun betonarme çeliği korozyonuna etkilerinin tahribatsız elektrokimyasal yöntemlerle incelenmesi
The investigated of colophony on concrete corrosion with electrochemical methods
  1. Tez No: 184593
  2. Yazar: SELDA EMRE ÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, İnşaat Mühendisliği, Chemistry, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ivKOLOFONUN BETONARME ÇEL Ğ KOROZYONUNA ETK LER N NTAHR BATSIZ ELEKTROK MYASAL YÖNTEMLERLE NCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Selda EMRE ÜNCÜGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETBu çalışmada, boya sanayinde katkı maddesi olarak kullanılan kolofonun, çelikve betonarme çeliği korozyonu üzerindeki etkileri betonarme çeliği korozyonuiçin yeni deneysel yaklaşımlar önerilerek araştırılmıştır.Çalışmada NaCl çözelti ortamlarında kolofon katkılı beton içindeki çelikelektrodun korozyon davranışları araştırılmıştır. Bu bulgular beton kaplamaiçinde olmayan çelik elektrotların farklı pH'larda kolofonlu ve kolofonsuz suluortamlardaki korozyon davranışları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular,birbirleriyle ve korozyona uğrayan yüzey görüntüleri ile beraberdeğerlendirilmiştir. % 3 tuzlu su içinde bekletilen betonarme örneklerininkorozyon özellikleri, ADP (açık devre potansiyeli), Ei=0 (korozyonpotansiyelleri), EIS (elektrokimyasal empedans spektroskopisi),kronoamperometri, kronoklonometri ve dönüşümlü voltametri tekniklerikullanılarak 71 gün boyunca belirli periyotlarda takip edilmiştir. Uygulanan bufarklı teknikler arasında betonarme korozyonu açısından benzer eğilimleri vesonuçları ortaya çıkaran en uygun deneysel yönler tartışılmıştır.Sonuç olarak kolofonun yapışkan özelliği ile betonun gözeneklerinikapatmasından dolayı su ve çeşitli kimyasalların yapıya girişini ve çeliğedifüzyonunu engelleyerek korozyonu yavaşlatıcı bir etki gösterdiğivbelirlenmiştir. Bununla beraber kolofonun yüzey oksit filminin çözünmesinihızlandırarak, beton içerisindeki çeliğin korozyonunu artırma eğilimindeolduğu da görülmüştür.Bu araştırmalar sırasında, çeşitli çimento tiplerinin betonarme korozyonunaetkisinin açıkça görülebileceği ve birbirini destekleyen elektrokimyasalyöntemler önerilmiştir.Bilim Kodu : 201.1.080Anahtar Kelimeler : Korozyon, Betonarme Korozyonu, KolofonSayfa Adedi : 96Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Tülin KIYAK
Özet (Çeviri)
ivTHE INVESTIGATED OF COLOPHONY ON CONCRETE CORROSIONWITH ELECTROCHEMICAL METHODS(M.Sc. Thesis)Selda EMRE ÜNCÜGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTIn this study, the effects of colophony which is used in paint industry asingredient, on the corrosion of concrete and steel were investigated. Thecolophony may have binder and inhibition effect for corrosion in rigid concretestructure. It was thought that the physical performans of concrete may beaffected by using colophony as an additive. Also at this study, novelapproximations and interpretation of experimental data were suggested for theinvestigation of corrosion feature of steel in concrete.By the aim, corrosion properties of concrete prepared by adding 3 % NaCl andvarious amount colophony into the mixing water, and of steel electrode incolophony solutions which contains 0.1 M NaCl at pH=12 ve pH=6 media wereexamined electrochemically. Experimental results were utilized together withsurface morphology. Corrosion properties of concrete samples in the 3 % saltsolution were monitored throughout 71 days in the specified periods by usingOCP (open cycle potential), EIS (electrochemical impedance spectroscopy),cronoamperometry, cronoqulometry and cyclic voltametry techniques.It is observed that the colophony inhibited the corrosion of concrete by means ofbarrying water and various chemicals due to the tapping pores of concrete, andvbut also increase the solubility of surface oxide film to increase very muchcorrosion of steel in concrete.Science Code : 201.1.080Key Words : Corrosion, Concrete Corrosion, ColophonyPage Number : 96Adviser : Doç. Dr. Tülin KIYAK