Trafik kazalarının analizinde çoklu doğrusal olay analiz metodunun kullanımı
Use of multilinear events sequencing (mes) in traffic accident analysis
- Tez No: 184596
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kazalar, Trafik, Industrial and Industrial Engineering, Accidents, Traffic
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
TRAFİK KAZALARININ ANALİZİNDEÇOKLU DOĞRUSAL OLAY ANALİZ METOTUNUN KULLANIMI(Yüksek Lisans Tezi)Muhammed ÖZKANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETTrafik güvenliğine yönelik tedbirlerin alınmasında kaza analizlerinin önemi büyüktür.Bu çalışmada kaza analiz yöntemlerinden Çoklu Doğrusal Olay Analiz Yönteminintrafik kazalarının araştırılmasında kullanımı ele alınmıştır. Literatür taramasınıtakiben kaza teorileri incelenmiştir. Kaza teorileri ve kaza analizleri arasındaki ilişkiyedeğinilerek, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları için hazırlanan Trafik Kazası TespitTutanakları, içerik analiz yöntemiyle incelenmiştir. İstatistiki metotlar kullanılarakkaza tespit tutanaklarının Çoklu Doğrusal Olay Analiz Yöntemi ile ele alınmasındakiyeterliliği tartışılmıştır. Analiz aşamasında veri kaynağı olarak sadece kaza tespittutanaklarının kullanılmasının mümkün olmadığı görülmüş, kaza verisi eldeedilebilecek diğer kaynaklar irdelenmiştir. Kaza verisi toplama sürecinde dikkatedilmesi gereken hususlar tespit edilmiştir. Ülkemizde trafik kazası incelemesi yapacakkurumun eksikliği tespit edilerek, bu kurumu barındırabilecek teşkilatlanmaaraştırılmıştır. Nihai olarak Trafik kazalarının Çoklu Doğrusal Olay Analizi ileincelenmesi için ihtiyaç duyulan teknik ve idari gereklikler ifade edilmiştir.Bilim Kodu : 912.1.080Anahtar Kelimeler :Trafik kazaları, kaza teorileri, kaza analizi, çoklu doğrusalbağlantı, kazaSayfa Adedi : 80Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
USE OF MULTILINEAR EVENTS SEQUENCING (MES)IN TRAFFIC ACCIDENTS ANALYSIS(M.Sc. Thesis)Muhammed ÖZKANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTThe value of traffic analysis is very important in traffic safety arena. In this thesisMultilinear Events Sequencing technique research for traffic accident analysis. Afterliterature search, accident theories investigated. The correlation between accidenttheories and accident analyzing methods studied. Turkish Traffic Accident Reports areanalyzed with content analyzing methodology. With statistical processes sufficiency ofTurkish Traffic Accident Reports Contents in Multilinear Events Sequencing analyzingtested and argued. Adequate analyzing data can not produced using Turkish TrafficAccident Reports Contents so other data sources investigated. The important subjects ofgathering data process determined during study. Specification of traffic analyzingcommission members defined. The lacking of legal aspects of traffic accident analyzingdetermined. And possible institutes for this process seek. Finally technical andmanagerial requirements of traffic accident analysis investigated.Science Code : 912.1.080Key Words : Traffic accidents, accident theories, accident analysis, multiple linearregressions, accidentPage Number : 80Adviser : Asist. Prof. Dr. M. Kürşat ÇUBUK