Mimarlığın tüketim kültürü ve kültürel iletişim bağlamında rem koolhaas örneği üzerinden irdelenmesi
Investigation of architecture design, culture, cultural communacation on rem koolhaas
- Tez No: 184595
 - Danışmanlar: PROF.DR. NUR ÇAĞLAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
ivM MARLIĞIN TÜKET M KÜLTÜRÜ VE KÜLTÜREL LET Ş MBAĞLAMINDA REM KOOLHAAS ÖRNEĞ ÜZER NDEN RDELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Nurhan Fatma SÖYLEMEZGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışma tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş süreciyle birlikteyüzyıllardır kullanılagelen ekonomik sistemin dönüşmesine paralel olaraktoplumsal yapının değiştiği fikrinden hareket eder.Çalışma alanı olarak bu dönüşümle birlikte ortaya çıkan tüketim toplumununen önemli kavramlarından biri olan markalaşma ve mimari arasındaki ilişkiseçilmiştir. Bu çalışmanın amacı genel olarak marka kavramı ve mimarınmarkalaşması arasındaki ilişki ve bu ilişkinin mimari tasarım üzerindekietkilerinin incelenmesidir.Her şeyin anlamının değiştiği, birbirine geçtiği günümüzde mimarlık da birmarka yaratma sürecinde tüketim toplumuna hizmet ederken aynı zamanda daçok yönlü yapısı gereği tüketim toplumunda var olmak amacıyla bir tüketimtoplumunun araçlarından biri olan marka kavramından yararlanmaktadır.vBu aşamada mimarın çevresinde yaşanan gelişmelerden etkilenmesinin doğalbir süreç olduğu ancak markalaşırken de sanatçı kimliğinden vazgeçmemesigerektiği fikriyle tez sonuçlandırılmıştır.Bilim Kodu : 802.1.099Sayfa Adedi : 110Anahtar Kelimeler :Mimarlık, marka, tüketim kültürü, kültüreliletişim, star mimar, Rem KoolhaasTez Yöneticisi : Prof. Dr. Nur Çağlar
Özet (Çeviri)
viINVESTIGATION OF ARCHITECTURE DESIGN, DESIGN CULTURE,CULTURAL COMMUNICATION ON REM KOOLHAAS(M.Sc. Thesis)Nurhan Fatma SÖYLEMEZGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThis thesis begins the idea that revolution of living economic system effectssocial system equally by transition process from agriculture society to industrysociety.Study area was being chosen relationship between architecture and brandingwhich is the most important terms of consumption society that forms by thisrevolution.This studies aim is term of brand, relationship between brand and branding ofarchitect, and effects of this relation on the architectural design criterias.At a time that meaning of everything changes and mixes; on the one hand,architecture serves the consumption society to create brand, on the other hand,by its abundant directional structure, architecture is being an object ofconsumption society and brands.viiAt this stage; study is being concluded by the idea that when architect is beingbrand he must not persist his identity of artist.: 802.1.099Science CodeKey Words :Architecture, brand, consumption culture, starchitect,cultural communication, Rem KoolhaasPage Number : 110Adviser : Prof. Dr. Nur Çağlar