Hidroksipropilselüloz / poli(etilen imin) interpolimer komplekslerinin hazırlanması,yapı ve yüzey özelliklerinin incelenmesi
Preparation and investigation of structure, surface properties of hydroxypropylcellulose / poly(ethylenimine) interpolymer complexes
  1. Tez No: 184600
  2. Yazar: GAMZE ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
H DROKS PROP LSELÜLOZ / POL (ET LEN M N) NTERPOL MERKOMPLEKSLER N N HAZIRLANMASI,YAPI VE YÜZEY ÖZELL KLER N NNCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Gamze ŞENGÜLGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2006ÖZETSulu çözeltilerinden dökme metoduyla poli(etilenimin) (PE ) ve hidroksipropilselüloz(HPC)'dan oluşan bir seri blend filmler hazırlanmıştır. Elde edilen blend filmlerinintümü çıplak gözle optik olarak şeffaftır. Bu blend filmler Attenuated Total ReflectanceFourier Transform Infrared Spektroskopisi (ATR-FTIR), Raman spektroskopisi,Nükleer Manyetik rezonans spektroskopisi (1H-NMR), atomik kuvvet mikroskopisi(AFM) ve değme açısı ölçümleri ile karakterize edilmiştir. HPC ve PE blendlerindekikarışabilirlik termal analiz sonuçları ile tespit edilmiştir. ATR-FTIR çalışması HPC'un-OH grupları ve PE 'in -NH grupları arasında intermoleküler hidrojen bağıetkileşimleri olduğunu göstermiştir. Blendler homopolimerleriyle karşılaştırıldığında iyimekanik özellikler sergilemiştir. Ayrıca bu blendlerin tavlanma hali ATR-FTIR, AFMve su değme açısı ölçümleri ile çalışılmıştır. ATR-FTIR ve su değme açısı verileri blendsistemlerinde yüksek zincir esnekliğine sahip PE bileşeninin yüzeyde biriktiğini yadazenginleştiğini göstermiştir. Diğer taraftan düşük zincir esnekliğine sahip HPCbileşeninin cam yüzeyinde olduğu saptanmış ve filmlerde tavlanma sıcaklığı ileartmıştır. PE bileşenlerinin yüzeyde birikme davranışı blendlerin yüzeymorfolojileriningözlendiği AFM görüntüsü ile de belirlenmiştir.Bilim Kodu : 201.1.117Anahtar Kelimeler : nterpolimer kompleksi, Poli(etilen imin),Hidroksipropilselüloz, H-BağıSayfa Adedi : 84Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Tuncer ÇAYKARA
Özet (Çeviri)
PREPARATION AND INVESTIGATION OF STRUCTURE, SURFACEPROPERTIES OF HYDROXYPROPYLCELLULOSE /POLY(ETHYLENIMINE) INTERPOLYMER COMPLEXES(M.Sc. Thesis)Gamze ŞENGÜLGAZI UNIVERSTYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTA serious blend films composed of hydroxypropylcellulose (HPC) andpoly(ethylene imine) (PEI) were prepared via casting from aqueous solutions.All the obtained blend films were optically clear to the naked eye. These blendfilms were characterized by tensile strength test, Attenuated Total ReflectanceFourier Transform Infrared (ATR-FTIR), Raman spectroscopy, NuclearMagnetic Resonance Spectroscopy (1H-NMR), Atomic Force Microscopy (AFM)and contact-angle measurements. ATR-FTIR study showed that there is theintermolecular hydrogen bonding interactions between the -OH groups of HPCand -NH groups of PEI. The blends exhibited good mechanical propertiescompared to those of homopolymers. In addition, annealing behavior of theseblends was studied by ATR-FTIR, AFM and water contact anglemeasurements. ATR-FTIR and water contact angle data indicated that the PEIcomponents with high chain flexibility of these blend systems were accumulatedor enriched mainly on the air-side surface and that on the other hand, HPCcomponents with low chain flexibility were oriented to the glass-side surface andthey inside of the films increasing with annealing temperature. The surfaceaccumulation behavior of the PEI components was further confirmed by AFMimage observation of the surface morphology of these blends.Science Code : 201.1.117Key Words : Interpolymer complex, Poly(ethylenimine),Hydroxypropylcellulose, H-BondingPage Number : 84Adviser : Associated Professor Dr. Tuncer ÇAYKARA