Fenolün sulu ortamlardan koagülasyon yöntemi ile uzaklaştırılması
Removal of phenol from aqueous solutions by coagulation
- Tez No: 184601
- Danışmanlar: PROF.DR. UFUK GÜNDÜZ ZAFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
FENOLÜN SULU ORTAMLARDANKOAGÜLASYON YÖNTEM LEUZAKLA TIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Ahmet Ya ız BARINGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜKasım 2006ÖZETGeli mekte olan teknolojiler, hızlı ve plansız endüstrile me, hayatın temelmaddesi olan sularımızı kirletmektedir. Bu kirlilik insan ve çevre hayatıüzerinde olumsuz etkiler yaratmakta, bu kirlili i önlemek amacıyla birçokçalı malar yapılmaktadır. Ayrıca, yasalar hazırlanıp, kurulu lara, atık sularınınkirlilik derecelerinin maksimum miktarları belirtilmekte ve kurulu lardande arj akımlarının bu limitlerin altına indirmeleri istenmektedir. Fenol de,endüstriyel olarak sıkça kullanmakta ve toksik bir organik madde oldu undan,fenol içeren atıksuların arıtılması büyük önem ta ımaktadır.Bu çalı manın amacı, sulu ortamlardan fenolün uzakla tırılmasındakoagülasyon i leminin performansını incelemektir. Koagülasyon deneylerinde,ferrik klorür (FeCl3) ve ferrus sülfat (FeSO4) koagülantları kullanılmı tır.Koagülasyon verimi üzerine, pH, ba langıç fenol konsantrasyonu, beklemesüresi, sıcaklık ve tuzların (CaCl2 ve Na2HPO4) etkileri incelenmi tir.Çalı malarımızın sonuçlarına göre en iyi fenol uzakla tırma verimleri, 500 ppmba langıç fenol konsantrasyonunda ve 25oC sıcaklıkta, ferrik klorür (FeCl3)koagülantı ile pH 10,5 iken yakla ık % 95, ferrus sülfat (FeSO4) koagülantı ilepH 9,5 iken yakla ık % 93 olarak elde edilmi tir. Sıcaklı ın azalması ilekoagülasyon veriminin azaldı ı, tuzların ise koagülasyon verimini olumluetkiledi i bulunmu tur.Bilim Kodu : 912.1.086Anahtar Kelimeler : Fenol, koagülasyon, Fenollerin arıtılmasıSayfa Adedi : 91Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ufuk GÜNDÜZ ZAFER
Özet (Çeviri)
REMOVAL OF PHENOLFROM AQUEOUS SOLUTIONSBY COAGULATION(M.Sc. Thesis )Ahmet Ya ız BARINGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYNovember 2006ABSTRACTDeveloping technologies, rapid and unplanned industrialization are pollutingthe waters, which is the main component of our lifes. This pollution causesnegative effects on human and environmental life. There are many studies inorder to prevent this pollution. Besides, countries are making laws to define themaximum limits of the pollutants. The aim is to reduce their wasterwaterpollutants below these limits. Phenol and its derivatives are being used in manyindustrial processes. Due to the toxic nature and abundance in wastewaters, theremoval of phenols is very important.The aim of this study is to investigate the coagulation performance on removingphenol from aqueous solutions. Ferric chloride (FeCl3) and ferrous sulphate(FeSO4) were used as coagulants during coagulation experiments. The effects ofpH, initial phenol concentration, waiting period, temperature and salts (CaCl2and Na2HPO4), on coagulation efficiency are investigated.The best phenol removal efficiencies are achieved with 500 ppm initial phenolconcention at 25 oC, with an efficency of about 95 % by using ferric chloride(FeCl3) at pH 10,5 and about 93 % by using ferrous sulphate (FeSO4) at pH 9,5.Moreover, it has been observed that the presence of salts and highertemperatures enhance the coagulation.Science Code : 912.1.086Key Words : Phenol, Coagulation, Treatment of phenolsPage Number : 91Adviser : Prof. Dr. Ufuk GÜNDÜZ ZAFER