Turizmin yerel ekonomiye etkileri ve sürdürülebilirliği: Van örneği
The impacts of tourism on local economic development and its sustainability:the case of Van
- Tez No: 184603
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN KUNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
TUR ZM N YEREL EKONOM YE ETK LER VESÜRDÜRÜLEB L RL Ğ ; VAN ÖRNEĞ(Yüksek Lisans Tezi)Aysu UĞURLARGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETTurizm etkinliklerinin çarpanlar etkisi tarım, sanayi gibi diğer yerel ekonomiketkinliklerin gelir ve istihdam açısından büyümesinde bir katalizör etkisiyaratmaktadır. Bu nedenle, turizm birçok ülke/bölge/yörede politik, ekonomikve sosyal gelişmeyi sağlayan önemli bir kalkınma aracıdır. Turizmden beklenenekonomik faydanın sürdürülebilir olabilmesi, bu faydanın sosyal ve çevreselamaçlarla bütünleştirilmesi temeline bağlıdır. Sürdürülebilir turizmingelişmesi, kültürel bütünlüğü, temel çevresel süreci, biyolojik canlılığı ve yaşamısürdürme gereksinimlerini karşılayarak bütün kaynakların yönetilmesine önemvermektedir. Bu amaçla, Dünya Turizm Örgütü, turizmin sürdürülebilirliğinive denetimini sağlayabilmek için, turizmin etkilerinin ölçülmesine yönelik,çevresel, sosyal ve ekonomik olmak üzere toplam 140 gösterge belirlemiştir.Sunulan tez çalışmasında, Van ilin'de turizmin önemli bir kalkınma aracıolacağı düşünülmüştür. Dünya Turizm Örgütünün modeli göz önündebulundurularak, ilde turizmin sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için, temelekonomik, sosyal ve çevresel göstergeleri ve etkileri saptanarak, temel sorunlarıbelirlenmiştir. Tezin sonuçlarına göre, turizmin yerel ekonomiye olan katkısınınartırılması için, yerleşmelere ve kaynaklara göre var olan olanaklara yöneliktalebin ve çekiciliğin artırılması gerekmektedir. Bu da, kamu ve özel sektörtemsilcilerinin, konaklamadan, ulaştırmaya, pazarlamadan, güvenliğe ve çeşitlialtyapı hizmetlerine kadar her türlü turistik etkinliğin turizm için organizeedilmesi ile mümkündür. Uzun vadede, turizmin ekonomik olarak sürekliliğinisağlayabilmek için, çevresel, sosyal ve ekonomik göstergeler ve etkileribelirlenerek, periyodik olarak izlenilmelidir. Böylece, kaynaklarsürdürülebilirlik ilkelerine göre etkin bir şekilde yönetilebilecektir.Bilim Kodu : 805Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilirlik, turizmin yerel ekonomik etkisi,sürdürülebilir turizm göstergeleriSayfa Adedi : 238Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Orhan KUNTAY
Özet (Çeviri)
THE IMPACTS OF TOURISM ON LOCAL ECONOMIC DEVELOPMENTAND ITS SUSTAINABILITY: THE CASE OF VAN(M.Sc. Thesis)Aysu UĞURLARGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe multiplier effect of tourism activities creates a catalyser effect for thegrowth of income and employment of other local economic activities likeagriculture and industry. For this reason, tourism is a crucial development toolthat provides political, economic and social development in manycountries/regions/localities. A sustainable economic benefit from tourismdepends on its integration with social and environmental aims. Sustainabletourism development considers an integrated resource management byproviding cultural integrity, environmental process, biological livability andbasic living conditions. With this aim, World Tourism Organization, havedecided 140 indicators including environmental, social and economicdimensions for measuring the effects of tourism which provide the sustainabilityand control of tourism. In this thesis, considering the model of World TourismOrganization, tourism is analysed by main economic, social and environmentalindicators and its basic problems and impacts are determined by thinking oftourism as a crucial development tool in Van case. Due to the results of thethesis, for increasing the contribution of tourism to the local economy, it isnecessary to increase the demand and attractiveness of potentials according tothe settlements and resources. This is possible by the organization of varioustourism actiivities from accomodation to transportation, marketing, securityand infrastructure services provided by public and private sector. In long term,for providing the economic stability of tourism, it is necessary to monitor theenvironmental, social and economic indicators and their effects periodically.Thus, resources can be managed effectively due to the sustainability principles.Science Code : 805Key Words : Sustainability, the local economic impact of tourism, theindicators of sustainable tourismPage Number : 238Adviser : Prof. Dr. Orhan KUNTAY