Tel püskürtme ile kaplamada püskürtme paremetrelerinin mikroyapı ve gözenekliliğe etkisi
The effect of wire sprayiing parameters on mikro strutme and prosity of the steels
- Tez No: 184602
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ivTEL PÜSKÜRTME LE KAPLAMADAPÜSKÜRTME PAREMETRELER N N M KROYAPI VE GÖZENEKL L ĞEETK S(Yüksek Lisans Tezi)Murat TAFRALIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETGünümüzde, otomotiv endüstrisinde yakıt tasarrufu sağlamak, uçak motorlarında;aşınmaya, korozyona dayanım ve ısı kayıplarını en alt seviyeye indirmek amacı iletermal bariyer özelliği kazandırmak, aşınmış yatak ve yüzeylere dolgu yapmak, sertlikdeğeri ve aşınma mukavemeti yüksek olması istenen yüzeylerde, püskürtme yöntemlerikullanılmaktadır. Bu nedenle paralel olarak gelişmeler bulunmaktadır. Uygulanandeneysel çalışmada; Ç1040, Ç1050, Ç4140 çelikleri kimyasal özellikleri farklı 3 değişiktel kullanarak Elektrik Ark Tel Püskürtme yöntemi ile değişik parametrelerdekaplanmış ve kaplama yüzeyi altlık malzeme türü, tel cinsi, amper değişkeni vepüskürtme mesafesinin etkileri incelenmiştir. Kaplama deney sonuçları; mesafeparametresinin en önemli parametrelerden biri olduğunu göstermiştirBilim kodu :710Anahtar kelime :Farklı metaller, Metal püskürtme, Kaplama, Püskürtme mesafesi,Aşınma.Sayfa adedi :96Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Cemil ÇET NKAYA
Özet (Çeviri)
vTHE EFFECT OF WIRE SPRAY ING PARAMETERS ONMIKRO STRUTME AND PROSITY OF THE STEELS(M.Sc. Thesis)Murat TAFRALIGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2006ABSTRACTNowadays, wire spraying methods are used for fuel saving purposes inautomotive industry in order to improve wearing resistance, corrosionresistance and to obtain thermal barrier properties, to minimize the heat losses,to fill the worn out bearings and surfaces, where hardness and wearingresistance are required to be high. This method is continuously improved inparallel with the se requirements. In this study, AISI 1040, AISI 1050, AISI4140 steels have been coated with three types of wires Coded. I, II and IIIcontaining 0.6%C, 0.3%C, 0.5%C, respectively, by electrical arc wire sprayingmethod. The effects of ampere variable, spraying and wire maters, type distanceon microstructure and porosity as the of steels was investigated. Theexperimental results show that spraying distance were found to be an effectiveparameters more than the other parameters.Science Code :710Key Words :Different metals, Welding, Metal, Spraying distance, Wearmicrostructure ,Coating.Page Number :96Adviser :Prof. Dr. Cemil ÇET NKAYA