Boyar madde gideriminde biyosorbent olarak doğal malzemelerin kullanılabilirliği
Usage of naturel materials as biosorbent for dye absorption
- Tez No: 545402
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA MİRATİ MURATHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yüzyılda, endüstriyel gelişme neticesinde oluşan çevre kirliliği insan sağlığını etkileyen en önemli problemlerden biri haline gelmiştir. Özellikle tekstil endüstrisi atık suları, su ve toprağa karışarak bütün canlı ve cansız varlıklara zarar vermektedir. Tekstil atık suyunun içerdiği boyanın giderimi için kullanılan yöntemlerden birisi de adsorpsiyon prosesidir. Tekstil endüstrisi atık sularında görülen boyalar genellikle reaktif boyalardır. Bu amaçla, Reaktif Mavi 221'den hazırlanan sentetik atık sudan boyanın kesikli sistemde adsorpsiyonu çalışılmış ve başlangıç boya derişiminin, sıcaklığın ve pH' ın adsorpsiyon üzerine etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda pirina, badem kabuğu ve fındık kabuğu adsorbent olarak kullanılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda pirinanın, badem kabuğunun ve fındık kabuğunun 30 dakikalık denge süresindeki yüzde boya giderimi değerleri sırasıyla 52,68, 50,18 ve 49,72 olarak tespit edilmiştir. Deneysel veriler Freundlich izoterm modeline uygun çıkmıştır ve Freundlich izotermi regresyon katsayısı en yüksek adsorpsiyon kapasitesinin gözlemlendiği sıcaklıklarda yani 40⁰C' daki badem kabuğu için 0,94; ve 20⁰C' daki pirina için 0,76; fındık kabuğu için 0,88 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the last century, industrial pollution due to quick industrialization became one of the major issues that affect human health. Especially dyed wastewater, resulting from textile industry, reaches water and soil and harms all living and non-living creatures. One way of disposing the textile dye waste from water is adsorption process.Most common products of textile industry are reactive dyes. For this reason synthetic dyed waste prepared form reactive blue 221 at batch process is used for dye adsorption is investigated in order to see the effect of initial dye concentration, temperature and PH. Accordingly olive pomace, almond shell and hazelnut shell is used as adsorbent. Dye removal percentage of olive pomace, almond shell and hazelnut shell at 30 minutes contact time are measured as 52,68, 50,18 and 49,72 respectively. Experimental results of this study is compatible with Freundlich isoterm model andfor the temperature at which the maximum adsorpstion capacity is observed, the Freundlich isotherm regression coefficient is measured as 0.94 for almond shell at 40⁰C; 0,76 for olive pomace at 20⁰C; 0,88 for hazelnut shell at 20⁰C.