İnce çakıl içeriğinin yüksek plastisiteli kil zeminlerin kayma dayanımına etkisi
Effect of fıne gravel content on the shear strength of hıgh-plastıcıty clay soil
- Tez No: 184615
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ivNCE ÇAKIL ÇER Ğ N NYÜKSEK PLAST S TEL K L ZEM NLER NKAYMA DAYANIMINA ETK S(Yüksek Lisans Tezi)Ayşe ÜNVERDGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETLitaratürde genellikle killerin ve çakıl zeminlerin kayma mukavemeti üzerindebir çok çalışma mevcuttur. Ancak, değişik oranlarda çakıl içeren kil zeminler (c-Ï zeminler) için kayma dayanımı hakkında ayrıntılı bir çalışmayaulaşılamamıştır. Bu nedenle, bu araştırmada çakıl içerikli kil zeminler üzerindedeneysel çalışmalar yürütülmüştür. Deneyde kullanılan karışımlarda, yüksekplastisiteli kil ile ince büyüklükte yuvarlak dere çakılı ile kırmataş çakılkullanılmıştır. Kilin ve çakılların bazı geoteknik özellikleri belirlenerek,Standart ve Modifiye Proctor deneyine tabi tutulmuştur. Bu yolla, optimum suiçeriği ve maksimum kuru yoğunlukta hazırlanan numuneler üzerindekonsolidasyonsuz drenajsız üç eksenli basınç deneyleri yürütülmüştür. Budeğerler yardımıyla kayma dayanımı deneyleri için numuneler hazırlanmıştır.Hazırlanan numuneler, üç eksenli basınç deneyinde 0,5 kgf/cm2, 1,0 kgf/cm2, 2,0kgf/cm2 çevre basınçlarında ve 0,5 mm/dak. yükleme hızında drenajsız kaymadeneyine tabi tutulmuş ve ilgili parametreler belirlenmiştir. Bu deneyselçalışmanın sonunda, numunelerdeki çakıl oranı arttıkça kohezyonun azaldığı veiçsel sürtünme açısının arttığı gözlenmiştir. çsel sürtünme açısındaki artış, çakıloranındaki artışla doğru orantılıdır. Bu artış kohezyon değerini azaltsa dagenelde karışımın kayma dayanımını arttırmaktadır. Kırmataş çakıl-kilkarışımının kayma dayanımı, çakılın tane çapına, karışımdaki yüzdesine vevsıkıştırma yöntemine göre, dere çakılı- kil karışımından daha yüksek çıkmıştır.Bunun ana nedeninin dere çakılının yuvarlak ve yarı yuvarlak olmasıylaaçıklanabileceği düşünülmektedir.Bilim Kodu : 911.1.050Anahtar Kelimeler : kil, kohezyon, ganüler zemin, içsel sürtünme açısı, kaymadirenci, ara zeminSayfa Adedi : 103Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Murat MOLLAMAHMUTOĞLU
Özet (Çeviri)
viEFFECT OF FINE GRAVEL CONTENTON THE SHEAR STRENGTH OFHIGH-PLASTICITY CLAY SOIL(Masters Thesis)Ayşe ÜNVERDGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe literature contains numerous studies on the shear strength of clays andgravel soils. Yet, a detailed study on the shear strength for clay soils containingdifferent ratios of gravel (c-Ï soils) could not be found. Therefore, experimentalÏstudies on clay grounds with gravel content was conducted in this work. In themixtures that were used in the experiment, high-plasticity clay was used withfine grain round creek gravel and broken stone was used. Certain geotechnicalcharacteristics of clay and the gravels were established, and these weresubjected to Standard and Modified Proctor experiment. In this way,unconsolidated undrained triaxial compression tests were conducted onsamples prepared with optimum water content and at maximum dry intensity.With the help of these values, samples were prepared for the shear strengthtests. The prepared samples were subjected to undrained shear test in thetriaxial compression test at ambient pressures of 0,5 kgf/cm2, 1,0 kgf/cm2, and2,0 kgf/cm2, and at a loading rate of 0,5 mm/min. in order to define relevantparameters. At the outcome of this experimental study, it was observed thatcohesion decreases and the internal friction angle increases when the ratio ofgravel in the samples increases. While this increase decreases the cohesionvalue, it usually increases the shear strength of the mixture. The shear strengthof the broken stone gravel-clay mixture is found to be higher than creek gravel-viiclay mixture in terms of gravel grains size, its percentage in the mixture, andthe method of compression. It is suggested that the main reason for this can bethat the creek gravel is round and semi-round.Science Code : 911.1.050Keywords : clay, cohesion, granular soil, internal friction angle,shear strength, intermediary soilNumber of Pages : 103Thesis Supervisor : Prof. Dr. Murat MOLLAMAHMUTOĞLU