İhale sözleşmelerinde proje kapsamında maliyet analizi
In tender conracts accordance with project cost analysis
- Tez No: 184616
- Danışmanlar: DR. EROL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ivHALE SÖZLEŞMELER NDE PROJE KAPSAMINDA MAL YET ANAL Z(Yüksek Lisans Tezi)Ahmet ALTUNBAYGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETSözleşme fiyatlandırmada idareler, fiyat analizi ve maliyet analizi olmak üzereiki yöntem uygulamaktadırlar. Özellikle rekabetin yetersiz olduğu durumlarda,teklif edilen fiyatlara ilişkin satıcılar tarafından bildirilen maliyet ve kârbilgilerini inceleyerek proje fiyatını oluşturan makul maliyetler ve kârınbelirlenmesi için maliyet analizi icra edilir.Türkiye'deki mevcut uygulamalara baktığımızda ihale konusu bir projemaliyetinde sadece direkt ilk madde ve malzeme maliyetleri veya sadece direktişçilik maliyetine kabataslak bakılarak toplam proje maliyetine karar verenoldukça yaygın yaklaşımların olduğunu söyleyebiliriz.Proje kapsamında maliyet analizinde, ihaleye katılacak firmanın/firmalarınsunacakları maliyet teklifi, teklifte yer alması muhtemel direkt ilk madde vemalzeme maliyeti, direkt işçilik maliyeti, diğer direkt maliyetler, endirektmaliyetler (genel üretim giderleri ve genel işletme ve yönetim giderleri), projekapsamında yararlanılacak tesislerin amortisman maliyetleri ve kâr/kazançtutarı maliyet grupları başlıkları altında incelenmiştirTesislerin amortisman maliyetinin değerlendirilmesi için tesislerin yıpranmapayını ve kapital maliyetini içeren bir yaklaşımın uygulanması önerilmiştir.vKâr/kazanç tutarının değerlendirilmesi için, bakım ve/veya onarım, yapı(inşaat) ve maliyet artı teşvik edici kâr oranı haricindeki sözleşmelerde NasaYaklaşımı'nın kullanımı önerilmiştir.Maliyet analizinin tutarlılığı, analiz için kullanılan verilerin, doğruluğuna vetutarlılığına bağlıdır. Dolayısıyla belli sapmaları içermesi normal olacaktır.Maliyet analizinin, tüm durumlara uygulanabilen standart bir formatı yoktur.Analizcinin ihtiyaçlarına ve projenin yapısına göre düzenlenir.Bilim Kodu : 906.1.095Anahtar Kelimeler : Matematiksel analizSayfa Adedi : 133Tez Yöneticisi : Dr. Erol ŞAH N
Özet (Çeviri)
viIN TENDER CONTRACTS ACCORDANCE WITH PROJECT COSTANALYSIS(Yüksek Lisans Tezi)Ahmet ALTUNBAYGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ABSTRACTThe administarion uses two basic approaches to contract pricing. Price analysisand cost analysis. Cost analysis is the review and evaluation of the seperate costelements and profit of an offeror?s or contractor?s cost or pricing data especiallyin noncompettive or inaduquate compettive purchases to determine theproject?s reasonable cost elements and profit.When we review the present practice in Turkey about cost analysis of publicprocurement, we can say that there are widespread approaches which evaluatereasonable entire project cost, by only using direct material cost or by onlydirect labor cost roughly.In tender contracts accordance with project cost analysis, the offeror?s costproposal is reviewed by direct material costs, direct labor costs, other directcosts, indirect costs (overhead costs and generel&administrative costs) facility?swhich is used accordance with project amortizaton cost and profit/fee deadline.In order to evaluate the facilities? amortizaton, an approach which includes thefacilities?depreciation and capital cost of money together reccommended to beused.viiTo evalute profit/fee, excluding contracts for operation and/or maintenance,cost plus awarded fee and construction contracts, it is recomended to use NasaApproach.The consistency of cost analysis depend on the accuracy and the reasonable ofdata which are used in analysis. Therefore it will be normal when includes somedeviation.There is no standart frame for cost analysis which can be applied in allconditions. It is organized according to requirement of analyst and the structureof project.Science Code : 906.1.095Key Words : Mathematical analysisPage Number : 133Adviser : Dr. Erol ŞAH N