Ayaş Tüccar Abdullah Efendi Konutu restorasyon önerisi
The restoration proposal of Merchant Abdullah Efendi's Manor in Ayaş
  1. Tez No: 184614
  2. Yazar: ERDİNÇ DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN MEHMET HERSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
ivAYAŞ TÜCCAR ABDULLAH EFEND KONUTU RESTORASYON ÖNER S(Yüksek Lisans Tezi)Erdinç DEM RKANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETBu tez çalışmasında Ankara Ayaş lçesinde yer alan 19.yy geç dönem Osmanlımparatorluğu'na ait geleneksel konut mimarisinden biri olan, TüccarAbdullah Efendi Konutu konu edilmektedir. Çalışmanın amacı, tarihsel vekültürel bir öneme sahip olan konutun, tarihsel süreci, bugünkü durumu detaylıolarak analiz edilip korunmasını ve bununla birlikte çağın ve Ayaş'ıngerekliliklerinin araştırılıp uygun işlev önerisinin tespit edilmesidir. Ayaşlçesi'ndeki geleneksel mimari incelenerek konutun özgün durumu tespitedilmiştir. Bu veriler ve değerlendirmeler sonucunda konut ile ilgili gerekliyapısal bilgilere ulaşılmıştır. Teorideki ilkeler ve kriterler de göz önündebulundurularak yeni işlev ile konutun uygun olarak birleştirildiği birrestorasyon önerisi tez kapsamında sunulmaktadır.Bilim Kodu : 803.1.085Anahtar Kelimeler : Ayaş, Tüccar Abdullah Efendi, Konut, RestorasyonSayfa Adedi : 326Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Can Mehmet Hersek
Özet (Çeviri)
ivAYAŞ TÜCCAR ABDULLAH EFEND KONUTU RESTORASYON ÖNER S(Yüksek Lisans Tezi)Erdinç DEM RKANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETBu tez çalışmasında Ankara Ayaş lçesinde yer alan 19.yy geç dönem Osmanlımparatorluğu?na ait geleneksel konut mimarisinden biri olan, TüccarAbdullah Efendi Konutu konu edilmektedir. Çalışmanın amacı, tarihsel vekültürel bir öneme sahip olan konutun, tarihsel süreci, bugünkü durumu detaylıolarak analiz edilip korunmasını ve bununla birlikte çağın ve Ayaş?ıngerekliliklerinin araştırılıp uygun işlev önerisinin tespit edilmesidir. Ayaşlçesi?ndeki geleneksel mimari incelenerek konutun özgün durumu tespitedilmiştir. Bu veriler ve değerlendirmeler sonucunda konut ile ilgili gerekliyapısal bilgilere ulaşılmıştır. Teorideki ilkeler ve kriterler de göz önündebulundurularak yeni işlev ile konutun uygun olarak birleştirildiği birrestorasyon önerisi tez kapsamında sunulmaktadır.Bilim Kodu : 803.1.085Anahtar Kelimeler : Ayaş, Tüccar Abdullah Efendi, Konut, RestorasyonSayfa Adedi : 326Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Can Mehmet HersekvTHE RESTORATION PROPOSAL OF MERCHANT ABDULLAHEFENDI?S MANOR IN AYAŞ(M.Sc. Thesis)Erdinç DemirkanGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTIn this study, the subject is Merchant Abdullah Efendi?s Manor which is atraditional residental architecture of the late 19. century Ottoman Empire, inAyaş town, Ankara. The aim of the survey is the protection of the mansion bydetailed analyze of its historical process and its state today, yet also thedetermination of sensible function suggestion by studying the requirements ofAyaş. The characteristic status of the mansion in Ayaş District is investigatedand determined. Through these datas and evaluations, required synthesis iscreated. Considering the theoric basis and criterions, a restoration suggestionwhich combines new function and the mansion appropriately is presentedwithin this thesis.Science Code : 803.1.085Key Words : Ayaş, Tüccar Abdullah Efendi , Residence, RestorationPage Number : 326Adviser : Prof. Dr. Can Mehmet Hersek