Elektronik ürünlerin kullanılabilirliğinin çok amaçlı karar verme yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluating the usability of electronic products by multi criteria decision making
  1. Tez No: 184617
  2. Yazar: FATİH GAVGACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN KULLANILABİLİRLİĞİNİNÇOK AMAÇLI KARAR VERME YÖNTEMİYLEDEĞERLENDİRİLMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Fatih GAVGACIGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜKasım 2006ÖZETHer geçen gün ağırlaşan rekabet koşulları firmalar için müşteri odaklı üretimyapmayı zorunlu kılmıştır. Üretim yapan firmalar, ürettikleri ürünlerin iyiçalışmasını, tüketici ihtiyaçlarını karşılamasını, kolay kullanıma sahip olmasınıkısaca kullanılabilir olmasını sağlamak durumundadırlar.Bu tez çalışmanın amacı kullanılabilirlik kavramını açıklayarak elektronikürünlerin kullanılabilirliklerinin çok amaçlı karar verme yöntemiyledeğerlendirilmesi konusunda literatüre katkıda bulunmaktır.Çalışma kapsamında kullanılabilirlik kavramı ve çok amaçlı karar vermeyöntemlerinden birisi olan bulanık TOPSIS yöntemi detaylı olarak incelenmişve uygulanma bölümünde son zamanlarda kullanımı hızla yaygınlaşan vepiyasada çok farklı şekil ve özelliklerde karşımıza çıkan mp3 çalarlardanseçilen bir grup kullanılabilirlik açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirmeyöntemi olarak çalışma kapsamında incelenen bulanık TOPSIS yöntemikullanılmıştır.Yapılan uygulama sonucunda odak grup çalışması neticesinde belirlenmiş olankriterlere göre alternatif mp3 çalarlar değerlendirilmiş ve gerek tasarım, gerekkullanım kolaylığı gerekse teknik özellikler bakımından kullanıcı beklentilerinien iyi şekilde karşılayan mp3 çalar, kullanılabilirlik bakımından alternatiflerarasında en iyi ürün olarak belirlenmiştir. Ayrıca çalışmanın sonucundabundan sonraki dönemlerde kullanıcı beklenti ve görüşlerini dikkate almayanve tasarımlarında kullanıcı merkezli tasarım gerçekleştirmeyen firmalarınpazarda diğer firmalarla rekabet etme şanslarının çok düşük olacağı hususuvurgulanmıştır.Bilim Kodu : 906.1.309Anahtar Kelimeler : Kullanılabilirlik, Bulanıklık, TOPSISSayfa Adedi : 69Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
EVALUATING THE USABILITY OF ELECTRONIC PRODUCTSBY MULTI-CRITERIA DECISION MAKINGMETHOD(M.Sc.Thesis)Fatih GAVGACIGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYNovember 2006ABSTRACTFierce competitive environment force companies to produce customer orientedproducts. Manufacturers should ensure their products to function thoroughly,meet the customer needs and be utilised easily, in short they should ensure theirproducts be usable.Main goal in this study is to contribute to the literature on evaluating theusability of electronic products by multi - criteria decision making methodwhile explaining the usability concept.The usability concept and the fuzzy TOPSIS method, which is one of the multi -criteria decision making method, have been thoroughly reviewed within scopeof this study, and in the application part, a group of rapidly widespread mp3players where you can see in the market in different shape and features, havebeen analysed from the usability point of view. The method for analysis is thefuzzy TOPSIS method, which also has been observed within scope of this study.As a result of the application, alternative mp3 players have been evaluatedaccording to the criteria determined as a result of focus group study and one ofthe mp3 players that meets customer needs better than the others in a point ofdesign, ease of use and technical specifications is determined as a best productamong alternatives in a point of usability. Besides, at the result of the study, itis emphasized that manufacturers which do not consider customer needs anddo not make their designs as user-centered design have almost no chance tocompete anymore.Science Code : 906.1.309Key Words : Usability, Fuzzy, TOPSISPage Number : 69Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURT