Gaz Atomize Kalay Tozu Üretim Parametrelerinin Deneysel Olarak Araştırılması
Investigation of Production Parameters of Gas Atomised Tin Powders
- Tez No: 184618
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM USLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
GAZ ATOMİZE KALAY TOZU ÜRETİM PARAMETRELERİNİNDENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Serdar KÜÇÜKARSLANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜKasım 2006ÖZETBu çalışmada, gaz atomizasyonu yöntemi ile kalay tozu üretimi gerçekleştirilereküretim parametrelerinin toz özelliklerine etkileri, deneysel olarak araştırılmıştır. Buamaç doğrultusunda öncelikle Gazi Gaz Atomizasyon Ünitesi'nin, nozul ve ergitmebölümlerine ait eksiklikler giderilmiştir. Yapılan çalışmalar süresince yakındaneşlemeli Mannesmann tipi nozul kullanılmış; ergitme potası ile ara bağlantıelemanlarının tasarımı ve imalatı yeniden yapılmış ve bütün gaz bağlantılarıtamamlanarak atomizasyon sistemi çalışır hale getirilmiştir. Atomizasyon gazı olarakhava kullanılmış ve kalay, 400 ºC'ye aşırı ısıtılarak farklı basınçlarda ve farklı çıkıntıaparatları kullanılarak atomize edilmiştir. Tozların boyut ve dağılımı, lazerli tozboyutu ölçme cihazı ile tespit edilmiştir. Tozların şekli ve yüzey morfolojisi ise taramalıelektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. En ince tozlar, 3 mm iç çapa sahip sıvımetal akış borusu ile 8 mm' lik çıkıntı aparatı kullanılarak 10 bar basınçta üretilmiş veortalama toz boyutu 68,50 µm olarak ölçülmüştür. Tozlar genellikle karmaşık şekilliolup, 10 µm ve daha küçük boyutlu tozlarda oldukça düzgün şekiller ve pürüzsüz tozyüzeyi görülürken; 100 µm ve daha büyük boyutlardaki tozlarda çubuksu bir yapıgörülmüş ve hücresel yüzey yapısı belirginleşmeye başlamıştır.Bilim Kodu : 914.1.092Anahtar Kelimeler : Gaz atomizasyonu, nozul geometrisi, gaz basıncı, çıkıntıuzunluğuSayfa Adedi : 103Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İbrahim USLAN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF PRODUCTION PARAMETERS OF GASATOMISED TIN POWDERS(M.Sc. Thesis)Serdar KÜÇÜKARSLANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYNovember 2006ABSTRACTIn this study, the effects of production parameters on gas atomised tin powderproperties have been investigated experimentally. First, incompleted parts of thenozzle and the melting system in Gazi Gas Atomisation Unit have been supplied.During this investigation, close-coupled Mannesmann type of nozzle has been used.The melting tundish and some connection elements have been designed andmanufactured. So, the atomisation unit has been completed. Air has been used as theatomisation gas and tin has been atomised by heating up to 400 ºC and by using thedifferent protrusion lengths under the different pressures. Particle size anddistribution have been measured by laser scattering instrument. Powder shape andsurface structure have been examined by using scanning electron microscope. Thefinest powders have been produced under 10 bars pressure by using the melt deliverytube with 3 mm diameter and 8 mm protrusion apparatus and mean powder size hasbeen measured as 68,50 µm. Powders have generally irregular shapes and powderssmaller than 10 µm have spherical shape and smooth surface. Powders coarser than100 µm have ligamental shape and cellular surface shape.Science Code: 914.1.092Key Words : Gas atomization, nozzle geometry, gas pressure, protrusionlengthPage Number : 103Advisers : Assoc. Prof. Dr. İbrahim USLAN