Depremde hasar görmüş prefabrike betonarme yapıların onarım ve güçlendirme yöntemleri
The methods of repair and strengthening of damaged prefabricated buildings after earthquakes
- Tez No: 184625
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ivDEPREMDE HASAR GÖRMÜŞ PREFABR KE BETONARME YAPILARINONARIM VE GÜÇLEND RME YÖNTEMLER(Yüksek Lisans Tezi)Saygın DURAKOĞLUGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETYüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada deprem neticesinde hasarauğramış prefabrike yapıların onarım ve güçlendirme yöntemleri incelenmiştir.Öncellikle prefabrikasyon teknolojisinin Türkiye ve dünyadaki gelişimindenbahsedilmiş, prefabrike yapılar hakkında genel bilgi verilmiştir. Prefabrikeyapım sistemleri ayrı ayrı özetlenmiştir Depremin prefabrike yapılara verdiğihasarlar ayrıntılı olarak incelenmiş son yıllarda Türkiye'deki ve dünyadakideprem hasarları ve hasar nedenleri ele alınmış, yeni yapılacak prefabrikeyapılar hakkında çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur. Yürürlükte olan depremyönetmeliği ve 2005 yılında yayınlanmış olan tasarı deprem yönetmeliğininprefabrike yapılar bakımından irdelenmiş, onarım ve güçlendirme alanındakiyeni eklentiler incelenmiştir. Depremde hasar görmüş prefabrike yapılarınonarım ve güçlendirilmesine geçmeden yapılan hasar tespit çalışmaları ve hasarseviyeleri hakkında bilgi verilmiştir.vOnarım ve güçlendirme ilkeleri ve gerekleri sunulmuştur. Prefabrike yapılarınonarımında kullanılan onarım ve güçlendirme malzemeleri tanıtılmış uygulamateknikleri anlatılmıştır. Prefabrike yapıların deprem dayanımını artırmak vemevcut durumunu iyileştirmek amacıyla yapılan güncel ve geleneksel onarım vegüçlendirme teknikleri ayrıntılı olarak verilmiştir. Ayrıca depremde hasargörmüş bir prefabrike yapının onarım ve güçlendirme çalışmalarıgösterilmiştir.Bilim Kodu :804.1.151Anahtar Kelimeler :Prefabrike, Onarım, Güçlendirme,PrefabrikasyonSayfa Adedi :118Tez Yöneticisi :Prof. Dr. M. Emin TUNA
Özet (Çeviri)
viTHE METHODS OF REPAIR AND STRENGTHENING OF DAMAGEDPREFABR CATED BUILDINGS AFTER EARTQUAKES(M.Sc. Thesis)Saygın DURAKOĞLUGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this vvorking vvhich has been prepared as thesis for master of science, themethods of repair and strengthening of damaged prefabricated buildings aftereartquake has been examined. Primarily, l have mentioned from thedevelopment of the technology of prefabrication in Turkey and in the world,and l have given general information about the prefabricated structures. Thesystems of prefabricated structures have been resumed seperately. The damagesof eartguake to prefabricated buildings have been examined in detail, and thedamages of eartquake in Turkey and in the world in recent years and reasons ofthese damages have been tackled, and also various suggestions aboutprefabricated buildings which will be constructed recently have been presented.Regulations of eartquake which is in effect and the draft law of regulationseartquake which has been published in the year 2005 have been discussed fromthe point of view of buildings prefabricated, the recent additions about repairand strengthening have been examined. Also l have given Information aboutworkings for fixing damages and levels of damages which have been done beforerepair and strengthening of damaged prafabricated buildings after eartquake.The necessity and basis for repair and strengthening have been presented. Theequipments of repair and strengthening that are used for repairingprefabricated buildings have been introduced, the techniques of applicationhave been explained. The current and traditional techniques of repair andviistrengthening which are done for increasing of stamina for eartquake ofprefabricated buildings and done for present situation have been presented toyou in detail. And also, the workings of repair and strengthening of aprefabricated building which has been damaged after eartquake, have beenpresented.Science Code :804.1.151Key Words :Prefabricate, Repair, Strengthening,PrefabricationPage Number :118: Prof. Dr. M. Emin TUNAAdviser