Depreme dayanıklı prefabrike betonarme yapı tasarımı ve güçlendirilmesi
Earthquake resistant design of precast concrete structures and strengthening
  1. Tez No: 172078
  2. Yazar: ÇAĞRI ŞEREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
DEPREME DAYANIKLI BETONARME PREFABRİKE YAPI TASARIMI VE GÜÇLENDİRİLMESİ ÖZET Depremler, yıkıcı oldukları kadar gereken önlemler alınmadığı zaman ülkelerin ekonomilerini yerinden oynatabilecek, birincil hasarlar kadar ikincil hasarları da olan doğal afetlerdir. Deprem mühendisliğinin amacı ise bu depremlerden yapıların ve insanların en az zararı görerek çıkmasını sağlamaktır. Prefabrikasyon genel bir anlatımla, fabrikalarda veya özel imalat yerlerinde hazırlanan yapı elemanlarının, şantiyede birleştirilerek yapı sistemlerinin oluşturulmasıdır. Süratli imalat ile yapının kısa sürede kullanıma hazır hale gelmesine ve daha yüksek kalitede malzeme kullanılıp, özel imalatlara izin vermesi ve bunun sonucunda daha büyük açıklıkların geçilebilmesine izin verdiği için sanayi tipi yapılar yoğunlukta olmakla birlikte tercih edilen bir yapım sistemidir. Prefabrike betonarme yapılar ülkemizin sanayi tipi yapılarının büyük çoğunluğunda kullanılan bir sistemdir. Ancak yaşanan depremler ve prefabrike betonarme yapıların bu depremlerde gösterdiği performanslar göz önünde tutulduğu zaman bu yapıların özellikle birleşim noktalarında yapılan hatalardan dolayı deprem performanslarının düşük olduğu kanısı oluşmuştur. Yeni yapılar yapılırken uyulan A.B.Y.Y.H.Y şartlan, depremde hasar gören ve bu yönetmelik yürürlüğe girmeden önceki yapılar için de geçerlidir. Hasar gören veya hasar görmesi mümkün olan yapıların A.B.Y.Y.H.Y şartlarını sağlayacak seviyeye getirilmesi gerekmektedir. Hasar gören yapıların onarımı ve güçlendirilmesi gerektiği gibi hasar görmemiş yapıların da analizlerinin yapılması ve yeterli bulunmadıkları hallerde onarılmaları ve güçlendirilmeleri gerekmektedir. Bu çalışma dahilinde prefabrike betonarme yapıların deprem etkileri altında davranışları incelenmiştir. Özellikle Ağustos 1999 Kocaeli Depremi sonrasında sanayi tipi prefabrike betonarme yapılarda oluşan hasarlar ve yapıların hasar mekanizmaları incelenmiş. Olası bir depremde mevcut prefabrike betonarme yapıların davranışlarının ne olacağı ve güçlendirilmiş prefabrike betonarme yapıların davranışlarının yeterli olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Bu çalışma dokuz bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde prefabrikasyonun tanımı yapılmış, ülkemizde ve dünyadaki prefabrikasyon sektörleri kıyaslanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde prefabrike yapı sistemlerinin olumlu ve olumsuz yönleri irdelenmiş, diğer yapı sistemleri ile karşılaştırıldığında üstün yanlan ortaya konmuştur xiiÜçüncü bölümde prefabrike betonarme taşıyıcı sistemler ve bu sistemleri oluşturan elemanlar tanımlanmıştır. Prefabrike betonarme sistemleri oluştururken en çok dikkat edilmesi gereken husus olan birleşim şekilleri ve birleşimlerin sınıflandırılması dördüncü bölümde işlenmiştir. 1940 yılında başlayan ve 2005 yılında Taslak Deprem Yönetmeliği'ne kadar uzanan bir çerçevede afet bölgelerindeki yapılar hakkında yönetmeliklerin gelişimi, depreme dayanıklı yapı tasarımı kavramının oluşumu ve gelişimi, A.B.Y.Y.H.Y 1997 şartlarına göre depreme dayanıklı yapı tasarımı, deprem kuvvetlerinin hesaplanması ve prefabrike betonarme yapılar ile ilgili maddelerin incelenmesi beşinci bölümün konusunu oluşturmaktadır. Altıncı bölümde Haziran 1998 Adana - Ceyhan depremi, Ağustos 1999 Kocaeli depremi ve Kasım 1999 Bolu - Düzce depremleri hakkında genel bilgi verilmiş, bu depremlerde prefabrike betonarme yapıların davranışları ve meydana gelen hasarlar incelenmiştir. Daha önce bu konuda yapılan çalışmalara değinilmiştir. Yedinci bölümün konusu hasar görmüş veya görmesi olası yapıların onarımı ve güçlendirmesidir. Bu bölümde onarım ve güçlendirmenin tanımlan yapılmış, güçlendirme gereksinimleri, ilkeleri, yöntemleri üzerinde durulmuştur. Özellikle prefabrike betonarme yapılarda kullanılan yöntemler detaylı olarak anlatılmıştır. Yedinci bölümdeki bilgiler ışığında Ağustos 1999 Kocaeli depreminde yıkılmış bir yapı tanımlanmış, sayısal olarak incelenmiştir. İnceleme sonucunda güçlendirilmesine karar verilen yapı için iki farklı güçlendirme yöntemi üzerinde durulmuş, her iki yöntem de uygun görülmüştür. Dokuzuncu ve son bölümde çalışma kapsamında değinilen konuların genel bir değerlendirilmesi güçlendirme önerileri yapılmıştır. xiii
Özet (Çeviri)
EARTHQUAKE RESISTANT DESIGN OF PRECAST CONCRETE STRUCTURES AND STRENGTHENING SUMMARY Earthquakes are natural hazards that affect not only the structures, economies if proper precautions are not taken. Earthquakes have both primary and secondary damages. The main purpose of earthquake engineering is to make the people and the buildings take minimum damage due to earthquakes. As in general meaning, prefabrication is the process of erection of the structural members which had been produced in a special construction zone or a fabric and transported to the zone of main construction. Prefabrication is mostly preferred in industrial buildings which the fastest and better quality construction is needed. Prestressed members can mostly be used in prefabricated structures. Most of the industrial buildings made in Turkey are precast concrete structures. But after recent earthquakes, precast concrete structures are heavily damaged because of the faults in the connection details. A general idea occurred as the performance of the precast concrete structures is not satisfactory enough to resist earthquake loads. As new buildings are supposed to have the limitations described in Turkish Earthquake Code, damaged buildings and old buildings that are constructed before this code are both supposed to have the same limitations. Even if a building is not damaged during earthquake, analysis according to the earthquake code must be done and if the structures are not satisfying, they have to be repaired or strengthened. In this study the behaviour of precast concrete structures under earthquake loads is examined. Especially the structural damages and damage mechanisms in industrial precast concrete structures which occurred at August 1999 Kocaeli Earthquake are examined. To determine the behaviour of present precast concrete structures and to find out that strengthened precast concrete structures can perform well under seismic loads are the main aims of this study. This study consists of nine chapters. At the first chapter prefabrication is described and precast concrete sector in Turkey is compared with precast concrete sectors all over the world. The advantages and disadvantages of precast structural systems are given in the second chapter and the advantages of precast concrete systems are shown after a comparison with other structural systems. At the third chapter precast concrete structural systems and the elements of these systems are defined. XIVConnection types and details are classified in the fourth chapter as the most important part of precast systems. The main subject of the fifth chapter is to examine the evolution of earthquake resistant design, the methods of finding and calculating earthquake forces and to examine the sections in Turkish Earthquake Code between 1940 and 2005 about precast concrete structures. At the sixth chapter general information about the earthquakes ; June 1 998 Adana- Ceyhan, August 1999 Kocaeli and November 1999 Bolu-Düzce are given. The behaviour of precast concrete structures and the structural damages under the effect of these earthquakes are examined. The subject of the seventh chapter is strengthening methods of the structures which had been damaged or possible to have structural damages under seismic loads. The terms strengthening, repairment, with the principles and methods are defined. Strengthening types of precast concrete structures is the main part of this chapter. With the informations given in chapter seven, a structure that collapsed during August 1999 Kocaeli earthquake is defined and analysed in chapter eight. The structure is found insufficient under earthquake loads, and two different suggestions and methods are given to strengthen the structure. It had seen that both methods are useful. At the ninth and last chapter a conclusion is made about the study and suggestions are given about the strengthening of the structure. xv