Dizel motorlarında çeşitli yakıt enjeksiyon sistemlerinin egzoz emisyonlarına etkilerinin deneysel incelenmesi
An experimental research of effects of different fuel injection systems on exhaust emissions in diesel engines
- Tez No: 184639
- Danışmanlar: PROF.DR. SAHİR SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ivDİZEL MOTORLARINDA ÇEŞİTLİ YAKIT ENJEKSİYON SİSTEMLERİNİNEGZOZ EMİSYONLARINA ETKİLERİNİN DENEYSEL İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Hakan AYDOĞANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZET2003 yılında Avrupa'da trafiğe çıkan binek taşıtlarının neredeyse yüzde44'ü dizel tahrikliydi, yani dizel motorlu taşıt sayısı bir önceki yılakıyasla %3 artış kaydetmiştir. 2006 yılında trafiğe çıkacak araçlarınyarısının dizel motorlu olması beklenmektedir. Artık dizel motoru küçükölçekli ekonomik araçlarda olduğu kadar; geniş, lüks sınıfotomobillerde de kendini kanıtlamış durumdadır.Dizel araçlarda kullanılan değişik yakıt sistemleri mevcuttur. Buçalışmada 1,9 ve 2,0 litre hacimli dört adet motor şasi dinamometresiüzerinde, değişik devirlerdeki emisyon parametreleri egzoz emisyonölçüm cihazı ile ölçülmüş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. 1,9 litrehacme sahip olan motorların bir tanesi distribitör tip yakıt pompası,diğeri ise pompa enjektör kullanan yakıt sistemine sahiptir. 2,0 litremotor hacmine sahip motorlar ise sırasıyla pompa enjektör ve piezopompa enjektör kullanan yakıt sistemine sahiptir.Bu motorlara sahip araçlar deneyler sonucunda değişik yakıtsistemlerinin emisyon parametrelerine etkisi incelenmiş ve piezovpompa enjektörlü yakıt sisteminin diğer sistemlerden avantajlı olduğugörülmüştür.Bilim Kodu : 708.3.026Anahtar Kelimeler : Dizel motorlar, Egzoz gazları, Yakıt sistemleriSayfa Adedi : 104Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Sahir SALMAN
Özet (Çeviri)
viAN EXPERIMENTAL RESEARCH OF EFFECTS OF DIFFERENT FUELINJECTION SYSTEMS ON EXHAUST EMISSIONS IN DIESEL ENGINES(M.Sc. Thesis)Hakan AYDOGANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTIn 2003, almost 44% of the new passenger cars that were launched onthe road in Europe were diesel driven, that is, the number of vehicleswith diesel engines increased by 3% in comparison with the previousyear. Half of the vehicles that are to be launched in 2006 are expected tohave diesel engines. Now the diesel engine has proven itself in smallerscale economical vehicles, as well as in large luxury class cars.There are several different fuel systems that are used in diesel engines.In this study, four engines having 1,9 and 2,0 liter displacements havebeen used for measuring exhaust emissions with exhaust emissionmeasurement tool on chassis dynamometer, and compared. One of theengines having 1,9 liter displacement uses distributor type fuel pump,the other one uses pump injector in their fuel systems. The engineshaving 2,0 liter engine displacement use pump injector and piezo pumpinjector in their fuel systems respectively.On the vehicles with these engines, chassis dynamometer has beenused to measure the emission parameters in different revs, and thesehave been compared to each other. At the end of the tests, the effectsviiof different fuel systems on emission parameters have been studied,and their reasons have been emphasized and that found the piezo unitinjector better than others.Science Code : 708.3.026Key Words : Diesel engines, Exhaust gases, Fuel systemsPage Number : 104Thesis Administrator : Prof. Dr. M. Sahir SALMAN