Bazı çalışma parametrelerinin kapalı tip, adyabatik ayırıcı ve adyabatik soğuruculu,soğurmalı ısı transformatörünün performansına etkisi
Effect of some working parametres on the performans of the closed type transformer with adiabatic generater and adiabatic absorber
  1. Tez No: 184640
  2. Yazar: GÖZDE DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
BAZI ÇALIŞMA PARAMETRELER N N KAPALI T P,ADYABAT K AYIRICI VE ADYABAT K SOĞURUCULU,SOĞURMALI ISI TRANSFORMATÖRÜNÜN PERFORMANSINA ETK S(Yüksek Lisans Tezi)Gözde DEM RHANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETBu çalışmada, bazı çalışma parametrelerinin kapalı tip, adyabatik ayırıcı veadyabatik soğuruculu Soğurmalı Isı Transformatörünün (SIT) termodinamiğin1. ve 2. yasasına göre analizi yapılmıştır. Bu tür transformatörler ile düşüksıcaklıklardaki ısı kaynakları daha yüksek sıcaklıkta bir ısı kaynağı olarakkullanılabilir. Bu sistemde, kaynak ayırım boyutsuz parametresi tanımlanmışve bu değişkenin diğer parametrelerle değişimi incelenmiştir. SIT'nin farklıişletme şartlarındaki etkinliği (COP), ekserji etkinliği (ECOP), dolaşım oranı(f), kaynak ayırım parametresi (n) ve sistemi oluşturan birimlerin ekserjikayıplarını hesaplamak için FORTRAN dilinde bir bilgisayar programıgeliştirilmiş ve farklı çalışma şartlarının, bu parametreler üzerindeki etkilerigrafiklerle verilmiş ve literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sistemintermoekonomik analizi yapılmış ve SIT'nin ekonomik çalışma şartlarıbelirlenmiştir.Bilim Kodu : 914.1.131Anahtar Kelimeler : Soğurmalı ısı transformatörü, Termodinamik analiz,Simülasyon, LiBr/H2OSayfa Adedi : 147Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SOME WORKING PARAMETRES ON THE PERFORMANSOF THE CLOSED TYPE TRANSFORMER WITH ADIABATICGENERATER AND ADIABATIC ABSORBER(M.Sc. Thesis)Gözde DEM RHANGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTIn this study, 1st and 2nd law analysis of the closed type, LiBr/H2O absorptionheat transformer with adiabatic absorber and generator, is performed. The heatsources at low temperatures may be used as higher temperature heat sourcesusing the absorption heat transformers. In the analyses of the system, thevariation of the feed fraction with the other working parameters is investigated.A computer program is developed in FORTRAN to calculate the Coefficient OfPerformance (COP), Exergetic Coefficient Of Performance (ECOP), circulationratio (f), feed fraction (n), exergy loss in the components and thenondimensional exergy loss of each component of the AHT at differentoperating conditions are calculated and compered with the results given in theliterature. The thermoeconomic analyses of the system is also performed andeconomical working conditions are determined.Science Code : 914.1.131Key Words : Absorption heat transformer, Thermodynamic analysis,Simulation, LiBr/H2OPage Number : 147Adviser : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER