Bmp formatlı iki boyutlu resimlerin dwg formatına dönüştürülmesi için bilgisayar programı tasarımı
Developing a computer program for converting of 2d pictures with bmp format to dwg format
  1. Tez No: 184659
  2. Yazar: ÜMİT AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT GÜLESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
BMP FORMATLI K BOYUTLU RES MLER N DWG FORMATINADÖNÜŞTÜRÜLMES Ç N B LG SAYAR PROGRAMI TASARIMI(Yüksek Lisans Tezi)Ümit AKBAŞGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada, Bitmap (BMP) uzantılı teknik resim çizimleri VB and VBA(Visual Basic Application) programlama yöntemi kullanılarak AutoCADortamında DWG vektörel veri formatına dönüştürülmesi için bir programgeliştirilmiştir. Bu amaçla bilgisayar ortamında bulunan Bitmap uzantılıresimler yapılan program tarafından taranarak koordinat noktaları tespitedilmekte ve text veri tabanı olarak kayıt edilmektedir. Öncelikle CAD veriformatına dönüştürülecek Bitmap uzantılı resim 24 bit ve 800 x 600 pikselsiyah-beyaz olarak kayıt edilmektedir. BMP veri tabanındaki resim hazırlananprogramda piksel piksel yatay ve dikey olarak taranarak resim üzerindekinesnelerin x ve y koordinatları bulunmaktadır. Geliştirilen program AutoCADprogramını çalıştırmakta listedeki koordinat değerleri ActiveX komutlarıkullanılarak DWG tipine dönüştürülmekte kayıt edilmektedir. Bu çalışmadaVisual Basic 6.0 ve Visual Basic Application programlama dili kullanılmıştır.: 708.3.028Bilim KoduAnahtar Kelimeler : Bitmap, Resim şleme, DWG, Vektörel veri formatı,Teknik Resim, AutoCADSayfa Adedi : 118Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut GÜLES N
Özet (Çeviri)
DEVELOPING A COMPUTER PROGRAM FOR CONVERTING OF 2DPICTURES WITH BMP FORMAT TO DWG FORMAT(M.Sc. Thesis)Ümit AKBAŞGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SICENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study, a computer program has been developed for converting oftechnical drawing with Bitmap format to DWG vectorial data format inAutoCAD using VB and VBA (Visual Basic Application) programming method.The picture files with Bitmap extension saved in the computer are scanned,coordinate points are determined and saved in text format. First of all, thepicture with Bitmap file extension to be converted to CAD data format is saved24 bit and 800x600 pixels as black and white. The Bitmap picture is scannedpixel by pixel horizontally and vertically and the x, y coordinates of the objectson the picture are determined. AutoCAD is run by the program developed andthe coordinat values are converted to DWG format using ActiveX commandsand saved in a file. In this work Visual Badic 6.0 and Visaul Basic Applicationprogramming language were used.: 708.3.028Science CodeKey Words : Bitmap, Picture Processing, DWG, Vectorial data format,Convert of Picture, AutoCADPage Number : 118Adviser : Prof. Dr. Mahmut GÜLES N