Tornalamada talaş kırıcı geometrisinin takım gerilmelerine etkisi
The effect on the cutting tool stresses of the different chip breaker form in turning
  1. Tez No: 184680
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
TORNALAMADA TALAŞ KIRICI GEOMETRİSİNİN TAKIMGERİLMELERİNE ETKİSİ(Yüksek Lisans Tezi)Hüseyin GÜRBÜZGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2006ÖZETBu çalışmada, tornalama işlemlerinde kullanılan farklı talaş kırıcıgeometrilerinin, talaş kaldırma esnasında oluşan kesme kuvvetleri ve takımgerilmeleri üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Deneylerde işparçası malzemesi olarak AISI 1050 karbon çeliği ve kesici takım olarak ISO3685'e uygun 75° yanaşma açısına sahip SNMG120408R formunda sementitkarbür kesici takımlar ile buna uygun PSBNR252512 formunda takım tutucukullanılmıştır. Talaş kırıcı formu ve kesici takım kalitesi için Mitsubishi takımfirmasının kaplamalı takımlar için MA, SA, MS, GH ve standart (STD) talaşkırıcı formları ve kaplamasız takımlar için MS ve STD talaş kırıcı geometrileriile iş parçası malzemesine uygun üretici firmanın UC6010 ve UTI20T kaliteleriseçilmiştir. Talaş kaldırma deneylerinde kesme kuvvetlerinin ölçülmesi içinKistler 9275B tipi dinamometre kullanılmıştır. Talaş kırıcı formunun değişikparametrelere bağlı olarak kesme kuvvetlerine etkisi deneysel olarak ölçülmüşve kesme kuvvetlerindeki değişimin, kesici takım gerilmeleri üzerindeki etkisianaliz edilmiştir. En yüksek kesme kuvvetlerine genellikle SA talaş kırıcıformunda erişilmiştir. Talaş kırıcı geometrisinin kesici takım üzerindeki etkisi,bir sonlu eleman paket programı olan ANSYS yardımıyla incelenmiştir.Kaplamalı kesici takımların kaplamasız kesici takımlara göre daha yüksekgerilmelere maruz kaldığı gözlenirken, özellikle çok ağır işleme şartlarındakaplamasız kesici takımlardaki gerilmeler, kaplamalı kesici takımlara göreyüksek çıkmıştır. Genel olarak en büyük asal gerilme (S1) , en küçük asalgerilme (S3) ve von Mises (SEQV) gerilmelerindeki en yüksek değerlere kaplamalıSA, MA ve en düşük değerlere ise kaplamasız STD talaş kırıcı formu sebepolmuştur.Bilim Kodu : 708.3.028Anahtar Kelimeler : Tornalama, talaş kırıcı, kesme kuvvetleri, kesici takımgerilmeleri, ANSYS, AISI 1050Sayfa Adedi : 103Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ulvi ŞEKER
Özet (Çeviri)
THE EFFECT ON THE CUTTING TOOL STRESSES OF THE DIFFERENTCHIP BREAKER FORM IN TURNING(M.Sc. Thesis)Hüseyin GÜRBÜZGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTIn this study, the effect of the different chip breaker forms used in the turningprocesses on the cutting forces and the tool stresses was investigatedexperimentally. AISI 1050 carbon steel and the cemented carbide with an ISOdesignation SNMG 120408R has the inclination angle 75 degree was used asworkpiece material and the cutting tool, respectively, in the cutting tests. Theinserts were mounted on a tool holder with an ISO designation PSBNR 2525.The coated MA, SA, MS, GH, and Standard (STD) and the uncoated MS, andSTD forms was selected as the chip breakers according to the workpiecematerial. They are manufactured by Mitsubishi and has UC6010 and UTI20Tgrade. The cutting forces occurred during metal cutting were measured by9257B Kistler dynamometer. The effect of the chip breaker form on the cuttingforces was experimentally determined according to various cutting parameters.The effect of the cutting forces exchange according to the chip breaker form wasanalysed by ANSYS based on the finite element method. The highest cuttingforce values were measured on the chip breaker form SA. The coated insertsexposure to the higher stress in comparison to the uncoated, but especially inthe heavy machining conditions, this is adverse. In the analyses, the maximumand minimum principal stresses (S1 and S3, respectively) and von Mises stresses(SEQV) were investigated on the cutting tool. In general, the chip breaker formsthe coated SA, and MA and the uncoated STD bring about the maximum andthe minimum values of the stresses, respectively.Science Code: 708.3.028Key Word : Turning, chip breaker, cutting forces, cutting tool stress,ANSYS, AISI 1050Page Number : 103Adviser : Prof. Dr. Ulvi ŞEKER