Mikrodenetleyici kontrollü servo gerilim regülatörünün tasarımı ve uygulaması
Desing and application of servo voltage regulator controlled by a microcontroller
- Tez No: 184749
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM SEFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ivM KRODENETLEY C KONTROLLÜ SERVO GER L MREGÜLATÖRÜNÜN TASARIM VE UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Nurel BOZKURTGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETElektrikle beslenen her türlü cihazın arıza yapmadan çalışabilmesi, görevinitam olarak icra edebilmesi için birinci şart kararlı ve anma değerinde birgerilim ile beslenmiş olmasıdır.Ancak ülkemiz şebekesi özelikle kırsal ve endüstriyel alanda zayıf şebekedavranışı sergilemekte, günün saatlerine göre değişim göstermektedir. Gerilimdeğişimi bazen ani çökmeler veya sıçramalar şeklinde olabileceği gibi bazen deyavaş bir değişim göstermektedir. Bu etkileri azaltmak, alıcıların sağlıklıçalışmasını temin etmek amacıyla farklı yapıda gerilim regülatörlerikullanılmaktadır. Bu çalışmada arıza oranının düşük olması, ülkemizşartlarında üretiminin kolaylığı nedeniyle servo gerilim regülatörleri tercihedilmiştir. Servo regülatörünün hareket mekanizmasında H köprü yardımıylakontrol edilen sabit mıknatıslı DA motoru kullanılmıştır. Sistem, toroidtransformatör ile ekleme-çıkarma transformatöründen oluşmaktadır.Gerilim regülatörünün kontrolünde PIC18F452 mikrodenetleyicisikullanılmıştır. Regülatörde PID kontrol tekniği kullanılmıştır. Kontrol edilendeğişken çıkış gerilimidir. Koruma ve bilgilendirme amaçlı olarak giriş akımı vegerilimi, çıkış akımı bilgileri okunmaktadır. Akım ve gerilim gibi okunandeğerler ile güç gibi hesaplanan değerler LCD ekranda okunabilmektedir.vÇalışma sonunda, çıkış geriliminin şebeke ve yük akımındaki değişimlererağmen ayarlanan limitler dahilinde kontrol edilebildiği görülmüştür.Bilim Kodu : 626.01.01Anahtar Kelimeler : Oto transformatör, PID, PIC18F452Sayfa Adedi : 75Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. brahim SEFA
Özet (Çeviri)
viDESING AND APPLICATION OF SERVO VOLTAGE REGULATORCONTROLLED BY A MICROCONTROLLER(M.Sc. Thesis)Nurel BOZKURTGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe primary condition for that any electric powered device can functionwithout any failure or malfuction is to feed with a stable and rated voltage.However, the main power lines of our country, especially in rural and industrialareas, show a weak performance behavior and change according to day hours.Voltage changes occur sometimes slowly as it can be sometimes by sudden sagsswell or fluctuations.Various voltage regulators have been used in order to reduce such effects and toprovide end users with stable working conditions. In this study, servo voltageregulators were preferred because they had very low failure rates while workingand were easy to produce in our country conditions. A permanent magnet DCmotor was used, which was controlled by means of an H bridge in the drivingmechanism of the servo regulator. The system consisted of a toroidaltransformer and a buck- boost transformer.A PIC18F452 microcontroller was used to control the voltage regulator. ThePID control technique was used in the regulator. The control variable was theoutput voltage. The input current and voltage and output current values wereread for protection and data acquisition purposes. The read values like currentviiand voltage and the calculated values like power could be read on the LCDscreen.At the end of the study, it was observed that the output voltage could becontrolled in a range of adjusted limits in spite of variations of line voltage andload currents.Science Code : 626.01.01Key Words : Autotransformer, PID, PIC18F452Page Number : 75Adviser : Assist. Prof. Dr. brahim SEFA