Tehlikeli yüklerin karayoluyla taşınmasında Avrupa Kanunu'na genel bir bakış bu kapsamda Türkiye'de tehlikeli yük taşımacılığı eğitiminin incelenmesi.
General glance to European Agreement concernıng the international carriage of dangerous goods by road(ADR) , within this sense investigating the training of international carriage of dangerous goods in Turkey
  1. Tez No: 184766
  2. Yazar: ŞENOL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ivTEHLİKELİ YÜKLERİN KARAYOLUYLA TAŞINMASINDAAVRUPA KANUNU'NA GENEL BİR BAKIŞ,BU KAPSAMDA TÜRKİYE'DE TEHLİKELİ YÜK TAŞIMACILIĞIEĞİTİMİNİN İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Şenol ÇAKIRGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜKasım 2006ÖZETÇağımızın gereği kullanımı ve insan hayatındaki yeri gittikçe artan tehlikelimaddelerin, karayolu ile taşınması da doğal olarak yoğunluk kazanmaktadır.Bu çalışma ile günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan tehlikeliyüklerin karayolu ile taşınmasındaki kriterler ve eğitim ihtiyaçlarınınincelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada esas olarak Tehlikeli YüklerinTaşınmasında Birleşmiş Milletler Öneriler Dokümanı (UN Recommendationson The Transport Of Dangerous Goods) , Tehlikeli Yüklerin KarayoluylaTaşınmasında Avrupa Kanunu (ADR) (European Agreement Concerning TheCarrıage Of Dangerous Goods By Road) ve MilliİnternatıonalMevzuatımız incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda karayolu ile yapılacaktehlikeli yük taşımacılığına yönelik düzenlemelerin ve bunun eğitiminin devletidaresi tarafından verilmesi zorunlu görülmüş olup bununla ilgili eğitiminyöntemi de anlatılmıştır.Bilim Kodu : 2.303Anahtar Kelimeler : Tehlikeli yük taşımacılığı, ADRSayfa Adedi : 220Tez Yöneticisi : Yrdc. Doç. Dr. Seda HATİPOĞLU
Özet (Çeviri)
vGENERAL GLANCE TO EUROPEAN AGREEMENT CONCERNING THEINTERNATIONAL CARRIAGE OF DANGEROUS GOODS BYROAD(ADR) , WITHIN THIS SENSE INVESTIGATING THE TRAININGOF INTERNATIONAL CARRIAGE OF DANGEROUS GOODS IN TURKEY(M.Sc. Thesis)Şenol ÇAKIRGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCENovember 2006ABSTRACTAs a necessity of our age the usage and in its place in human life of thedangerous goods increases steadily, and this leads Carriage Of DangerousGoods By Road to gain importance naturally. The aim of this report is toinvestigate the criteria and education necessities of Carriage Of DangerousGoods By Road. In this report, mainly UN Recommendations on TheTransport Of Dangerous Goods, European Agreement Concerning TheInternatıonal Carriage Of Dangerous Goods By Road (ADR), and ourNational Regulations are investigated. As a result of this report, regulations andeducation of Carriage Of Dangerous Goods By Road have to be arrangedand explained by the state administration and the methodology of its educationis described in this report.Science Code : 2.303Keywords : Dangerous goods transport, ADRNumber of Pages : 220Thesis Administrator : Asst. Prof. Dr. Seda HATİPOĞLU